ARAŞTIRMA

Sebla Kutsal | 10.04.2017 - 10:08

Teknoloji alanında tüketicinin “Türk malı” algısı

Digital Age, araştırma ajansı FikriMühim ile gerçekleştirdiği anketle, ülkemizde halkın Türk teknoloji markalarıyla ilgili algısına ışık tuttu.

FikriMühim, Şubat ayında online görüşme yöntemiyle gerçekleştirdiği anket çalışmasıyla Türkiye’de halkın Türk malı teknoloji ürünlerine yaklaşımını araştırdı. Digital Age için yapılan ve 69 ilden 2 bine yakın katılımcının yer aldığı araştırma; dünya çapında ses getirmeye başlayan Türk markalarının Türkiye halkı üzerinde de olumlu bir algı yarattığını gösteriyor.

Satın aldığı teknoloji ürünlerinde öncelikle kalite ve sağlamlığa önem verdiğini dile getiren katılımcıların yüzde 69’u satın aldığı teknoloji ürününün hangi ülkede üretildiğinin önemli olduğunu düşünüyor. Türkiye’de teknolojinin gelişimi açısından genel görüş olumlu. Katılımcıların çoğu, Türkiye’deki teknoloji ürünlerinin çeşitlilik ve yeterliliğini eskiye kıyasla daha iyi buluyor.

Beyaz eşyadan telekoma, halkın teknoloji denince aklına gelen ilk Türk markası Arçelik. Teknoloji alanında üründen hizmete daha geniş bir yelpazede boy gösteren markalar hakkında halkın satın alma eğilimi sorgulandığında ise, katılımcıların “Ürünlerini/hizmetini kesinlikle satın alırım” dedikleri ilk marka Türk Hava Yolları (THY), ikinci marka yine Arçelik oluyor.

Kalite ve sağlamlık en önemli kriter

“Satın aldığınız teknoloji ürünlerinde öncelikle neye dikkat edersiniz?” diye sorulan katılımcıların yüzde 61’i “kalite ve sağlamlık” yanıtını veriyor. Halkın dikkat ettiği ikinci kriter ise, aldığı ürünün ihtiyaçlarını karşılıyor olması. Tercihleri sırasıyla; ürünün fiyatı, markası ve son teknolojiyle üretilmesi yönlendiriyor.

Teknoloji ürünlerinin hangi ülkede üretildiğinin satın almaya etkisinin de sorulduğu ankette, katılımcıların yüzde 21’i “çok önemli”, yüzde 49’u “önemli” yanıtını veriyor. Katılımcıların yüzde 26’sı ise, bu etkenin pek önemli olmadığı görüşünde. “Aynı fiyat ve kalitede iki teknoloji ürününden biri Türk malı ise, onu tercih etme ihtimaliniz artar mı?” sorusuna “evet” diyenlerin oranı yüzde 74.

“Eskiye kıyasla daha iyi”

Teknoloji alanında Türkiye’de üretilen ürünler hakkında halkın kafasındaki genel algının sorgulandığı bölümde, katılımcıların yüzde 40’ı “Türk malı ürünlere güveniyorum ve satın alıyorum” şıkkını tercih ederken, yüzde 37’si “Alacağım teknoloji ürününün Türkiye’de üretilmiş olması tercihimi olumlu/olumsuz etkilemiyor” diyor. “Türk malı, teknoloji ürünleri tercih sıralamamda hep ilk sırada yer alıyor” diyenlerin oranı yüzde 12 iken, “Teknoloji ürünü satın alırken Türk malı almamayı tercih ediyorum” diye olumsuz görüş bildirenlerin oranı yüzde 11 oluyor.

Türkiye’de üretilen teknoloji ürünlerinin çeşitliliği ve yeterliliği hakkında da görüşleri sorulan katılımcıların yüzde 83’ü “Eskiye göre daha iyi olduğunu düşünüyorum” yanıtını veriyor. Eskiye göre pek bir değişiklik yaşanmadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 14.

Teknoloji denince akla ilk gelen Türk markaları

Arçelik  (%55)

Vestel   (%24)

Beko      (%7)

Samsung  (%3)

Bosch    (%2)

Turk Telekom    (%2)

Turkcell   (%2)

Teknosa   (%1)

Teknoloji ürünlerinde satın alma kararını etkileyen kriterler

Kalite /sağlamlık (%61)

İhtiyaçlarımı karşılaması (%19)

Fiyat (%8)

Markası  (%6)

Son teknoloji ürünü olması  (%5)

Ürünleri en çok tercih edilen Türk teknoloji markaları(*)

THY (%93)

Arçelik (%87)

Doğuş Otomotiv (%81)

Ford Otosan (%80)

Bimeks (%70)

Turkcell (%69)

Türk Telekom (%65)

 (*)“Ürünlerini kesinlikle satın alırım” veya “Ürünlerini alabilirim” yanıtlarının toplam yüzdesi verilmiştir.