Skip to main content

Son dönemde yaygınlaşmaya başlayan Martı, Hop, Palm gibi elektrikli scooter kiralama şirketlerine TCDD’den ‘Çuf Çuf’ adında yeni bir rakip geldi.

Gün içinde yapmak zorunda kaldığımız kısa mesafeli ulaşım ihtiyaçlarımızı karşılarken yaşanan büyük otopark sorunları, trafik sorunu, taksi bulma veya bulunan taksinin kısa mesafe yapmak istememesi gibi sorunlara alternatif bir çözüm olan şehiriçi elektrikli scooter’lar kullanıcılarına keyifli bir alternatif sunuyor. Martı, Hop, Palm gibi scooter kiralama şirketlerine Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) da girmeye hazırlanıyor. TCDD’nin seçtiği isim ise Çuf Çuf oldu.

Çuf Çuf’un hayata geçmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan Paylaşımlı E-Scooter İşletmeciliği Yönetmeliği’nin hazırlanıp yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu yönetmelikle birlikte e-scooter kiralama şirketlerine ve sürücülere bazı kurallar getiriliyor. Örneğin scooterlar maksimum 18 km/h hız yapabilecek. 18 yaş sınırı uygulanacak. Yayaları tehlikeye sokmayacak şekilde kullanılması sağlanacak.

Elektrikli scooter’lara yasal düzenleme geldi

Türkiye’de her geçen kullanımı artan elektrikli scooter’lar için kapsamlı bir düzenleme yapılacağı geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanlığı tarafından duyurulmuştu. Söz konusu düzenlemenin detayları belli oldu.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemenin öne çıkan başlıkları şu şekilde sıralandı;

1) Elektrikli scooterların azami hızı saatte 18 km olacak.

2) Bu araçlar, otoyol, şehirler arası yollar ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak.

3) Elektrikli scooter kullananlarda 18 yaş sınırı aranacak. 16-18 yaş aralığındakilere ise M ve A1 ehliyetine sahip olmak koşulu ile izin verilecek.

4) Birden fazla kişi elektrikli scooter kullanamayacak.

5) Bu araçlarda kişisel eşya haricinde eşya/yük taşınamayacak.

6) Bu araçların yayaları ve dezavantajlı grupları (engelli/yaşlı) tehlikeye sokmasına izin verilmeyecek.

7) Elektrikli scooterların toplu taşıma araçları ile entegre olacak şekilde kullanımı sağlanacak.

8) Kask, dizlik, reflektör, ceket gibi koruyucu ekipman kullanımı teşvik edilecek.

9) Elektrikli scooterların belirli bölgelere yığılmasının önüne geçilecek.

10) Kamu düzenini bozmayacak ve gürültü kirliliği oluşturmayacak şekilde kullanım sağlanacak.