Skip to main content

Elon Musk, dünyanın takip ettiği Tayland’da bir mağarada mahsur kalan çocuklar ve antrenörleri için denizaltı inşa ederek ürettiği farklı fikirlerle gündeme geldi.

Tayland‘daki mağarada mahsur kalan 12’si çocuk 13 kişiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor. Dün bunun için çocuk boyunda denizaltı üreteceklerini açıklayan Tesla CEO’su Elon Musk, denizaltının testlerine başladı bile.

Yaşları 11 ila 16 olan 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran’da Tham Luang Nang Non mağarasına yaptıkları gezide mağaranın girişinin sularla kapanmasının ardından içeride mahsur kalmıştı. Mağarada 9 gün süren arama çalışmalarının ardından ardından bulunan çocuklardan, halen ancak 4’ü kurtarılabildi.  Dünyanın gözünü çevirdiği bu talihsiz olayda sürece yardımcı olmak isteyen Elon Musk, SpaceX ve Boring Company mühendislerini yardım için Tayland’a göndermesinin ardından ekibiyle birlikte çocuk boyutunda denizaltı üreteceklerini açıklamıştı. Musk, dediğini yaptı ve denizaltıların havuz testlerine başladığını duyurdu.

Elon Musk ve ekibi tarafından üretilen ufak boyutlu denizaltının iki dalgıç tarafından taşınabileceği belirtilirken, dar alanlardan kolaca geçebileceği belirtiliyor. 40 kg ağırlığa sahip denizaltı, 8 saat gibi bir sürede üretildi. Tayland yolculuğunun ise 17 saat süreceğini belirten Musk, şimdi olmasa da benzer durumlarda kullanılabileceğini belirtiyor.