Skip to main content

Tatil.com, yaptığı inceleme sonucunda 2014 yılında Türkiye’nin yaz tatili ve seyahat profilini çizdi

MetGlobal bünyesinde faaliyet gösteren tur operatörü Tatil.com, 2014 yazını değerlendirdiği raporda bu yılın en fazla talep gören rotaları, kadın ve erkeklerin tatil tercihleri gibi bilgilere yer verdi.

Bodrum’dan Barselona’ya

  • Tatil.com’un derlediği verilere göre, Mayıs-Ağustos ayları arasında en çok İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden tatile çıkan Türkler, bu yaz ortalama 1,5 kez tatil yaptı.
  • Tatilcilerin yurt içinde en çok tercih ettiği destinasyon Bodrum iken, yurt dışında en çok rağbet gören yaz turları ve destinasyonları sırasıyla Barselona (İspanya), Mykonos (Yunanistan), Orta Avrupa ülkeleri, Moskova – St. Petersburg (Rusya), büyük İtalya turu ve Paris – Disneyland turu oldu. Bu yazın parlayan yıldızları ise, yurt içinde Belek–Marmaris, yurt dışında da Mykonos–Yunanistan oldu.

Erkekler Akdeniz’e, kadınlar ve aileler Ege’ye

  • Dört kişilik bir ailenin, yaz tatili boyunca, uçak biletleri hariç ortalama 2 bin 180 TL’lik harcama yaptığını ortaya koyan Tatil.com verileri, en çok 35 – 40 yaş grubundaki kişilerin tatil yaptığını belirledi.
  • Yaz boyunca ailelerin favorisi Kuşadası iken, kadınlar Bodrum’u, erkekler ise Alanya’yı tercih etti.
  • Beş yıldızlı oteller ise, tatil köyü veya butik otel seçeneklerine kıyasla, cinsiyet ve yaş farketmeksizin tatilcilerin en çok tercih ettiği konaklama şekli oldu.

İnfografiğin üzerine tıklayarak daha yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

tatilcom_infografik