Skip to main content

NASA’nın kreatif direktörü Dan Goods, NASA’daki hikâyesini Brand Week Istanbul sahnesinde paylaştı.

Geleceği tasarlayan isimlerin, İstanbul’u merkez alarak tüm katılımcılara ilham yaydığı Brand Week Istanbul, ikinci gününde de birçok değerli konuşmacının ufuk açıcı hikâye ve sunumlarına ev sahipliği yaptı.

NASA’nın araştırmalarını insanlara sunan Jet Propulsion Laboratory’i yöneten Dan Goods, NASA’da geçen zamanlarını katılımcılarla paylaştı. NASA’nın, bilinmeyen kavramları ve projelerini yaratıcı hikâyelere dönüştüren Goods, sunumunda tasarım okulundan mezun olduğu andan başlayarak NASA’da çalışma hikâyesini anlattı.

Sadece Star Trek’i biliyordum

Hikâye anlatma çerçevesine derinleştiğimizde anlayışımızı genişletebiliriz diyen Goods, NASA’da ilk işe başladığı zamanları şöyle ifade ediyor, “Farklı bir şeyler yapabilmek için öğrenme zihniyetine sahip olmak gerekir. Laboratuvarda gökyüzüne bakacak olursanız yıldızları ve yıldız sistemlerini görürsünüz. İlk projemde Dünya gibi gezegenler aranıyordu. Bense sadece Star Trek’i biliyordum.”

Los Angeles’da bulunan bir NASA laboratuvarına başvuru yaptığı süreci de katılımcılarla paylaşan Goods, bu laboratuvarda artık 7 bin kişilik bir ekibe yöneticilik yapıyor. Goods, ekipte çok farklı disiplinlerden gelen bilim insanlarına hikâye anlatma ve anlayışı geliştirme çerçevesinde temel sorular sorarak anlamayı kolaylaştırdıklarını belirtti.

Çocukların büyük hayallerle büyümesini istiyoruz

Anlaşılması güç, teknik konuları merak ve ilgi uyandıracak şekilde sunmanın yaratıcı yollarını kendi yöntemiyle anlatan Goods, örnek olarak gezegenleri bilmeyen insanlara daha kolay anlatmak için tıpkı bir seyahat acentası gibi posterler hazırladıklarından bahsetti. (Kepler-16b Kepler 186-f) “Bu posterleri çocuklarınızın odasına asabilirsiniz. Onların büyük hayallerle büyümesini istiyoruz.”

Goods, “Sadece bildiklerimize bakacak olursanız yalnızca büyüteçle bakmanız gerekir. Görünmez bir dünya bizi çevreliyor. Evrende küçük bir noktayız. Vücudumuzu oluşturan atomlar aynı zamanda güneşimizi oluşturdu. Bazıları evcil hayvanlarımız oldu. Bu bir ayrıcalıktır. Bence bu dünyada inanılmaz önemliyiz ve bunu unutmamamız gerekiyor.” diyerek sahneden ayrıldı.