CİHAZLAR

DigitalAge | 31.12.2013 - 09:30

Tarayıcınızdan artık klasik oyunları oynayabilirsiniz

The Internet Archive'in yeni sayfası ile beş konsolda oynanabilen neredeyse her oyuna ulaşmak artık mümkün.

Henüz yeni bir Xbox One ya da PS4’ünüz yok mu? Üzülmenize gerek yok. Beş klasikleşmiş konsoldan oyunlara artık doğrudan tarayıcınızdan ulaşabilirsiniz.

The Internet Archive, yıllar geçse de değişimlerle klasikleşmiş oyunların unutulmasını önlemeye çalışıyor. The Internet Archive’in sunduğu yeni hizmetle artık klasikleşmiş oyunları herkes ücretsiz olarak internetten oynayabilecek.

The Internet Archive, ‘The Console Living Room’ adında yeni bir sayfa oluşturdu. 1970’li ve 1980’li yıllardan kalma Atari 2600, Atari 7800, ColecoVision, Magnavox Odyssey ve Astrocade konsollarıyla oynanabilen oyunlara ulaşılabiliyor.
MESS emülatörünün Javascript bir versiyonu sayesinde Frogger, Pac-Man ve Space Invaders gibi eski beğenilen oyunlara artık ücretsiz olarak tüm tarayıcılardan ulaşılabiliyor.

Ek olarak yanbirimlere gerek duyulmadan, emülatör haritaları otomatik olarak klavyenizi kontrol edebiliyor. Şu anda oyunlarda herhangi bir ses bulunmuyor; ancak yakın zamanda ses kaydının kullanılacağı bilgisi veriliyor.

Eğer oyun oynamaya herhangi bir ilginiz yoksa da halen ‘nostaljik’ havayı metin işleme programı WordStar’dan tablolama programı ‘Visicalc’ programıyla yakalayabilirsiniz.

The Internet Archive, Ekim ayında oldukça hızlı MESS bilgisayar emülatörün yanında 25 uygulama ve oyunu sunmuştu.