SOSYAL AĞLAR

DigitalAge | 25.04.2012 - 11:57

Talent Pipeline ile işe alım süreci hız kazanacak

Dünya genelinde 150 milyonun üzerindeki üyesi bulunan LinkedIn, Talent Pipeline’i kullanıma sunduğunu duyurdu. Talent Pipeline, kariyer uzmanlarının kaynaktan bağımsız olarak yetenekleri tek bir yerden yönetmesini sağlıyor. Talent Pipeline, LinkedIn’in en popüler Recruiter (Kariyer Uzmanı) ürününün bir parçası olarak ücretsiz sunulacak. LinkedIn İşe Alım Çözümleri Ürün Başkanı Parker Barrile, “Pasif yeteneklerin kaynaklarındaki artışla birlikte, kariyer uzmanlarının […]

Dünya genelinde 150 milyonun üzerindeki üyesi bulunan LinkedIn, Talent Pipeline’i kullanıma sunduğunu duyurdu. Talent Pipeline, kariyer uzmanlarının kaynaktan bağımsız olarak yetenekleri tek bir yerden yönetmesini sağlıyor. Talent Pipeline, LinkedIn’in en popüler Recruiter (Kariyer Uzmanı) ürününün bir parçası olarak ücretsiz sunulacak.

LinkedIn İşe Alım Çözümleri Ürün Başkanı Parker Barrile, “Pasif yeteneklerin kaynaklarındaki artışla birlikte, kariyer uzmanlarının yetenek havuzlarını büyütmeleri, takip etmeleri ve irtibatta kalmaları için basit ve zekice bir yol bulması gerekmektedir. Kariyer uzmanlarının dünyanın dört bir yanındaki yeteneklerle bağlantıya geçmelerine yardımcı olmak üzere sınıfının en iyi olan ürünleri geliştirmeye kendimizi adadık ve Talent Pipeline bunun sonraki adımı. Kariyer ekiplerinin bugün ağ üzerinde zaten yapmakta oldukları kaynak bulma işleminin kolay bir uzantısı.”
 
Pasif adayların büyük bir kısmı geçmişte bir iş için başvuru yapmamıştır ve bu nedenle şirketin Başvuru Sahibi Takip Sisteminde (ATS) yer almamaktadırlar. Pek çok kariyer uzmanı şu anda işbirliğine izin vermeyen elektronik tabloları veya eskimiş veritabanlarını kullanarak takipte bulunmaya çalışıyor. Talent Pipeline, işbirliğine izin vermeyen elektronik tabloları veya eskimiş veritabanlarını kullanmaya çalışan kariyer uzmanına şu çözümleri sağlıyor:
 
•         Potansiyel adayları ve özgeçmişleri Recruiter’e yükleme ve ardından LinkedIn ağındaki 150 milyon üyeyle karşılaştırma ve iş aramıyor olsalar bile üyelerin güncel tuttuğu ilgili profille eşleme

•         LinkedIn’de bulunan herhangi bir profilde olduğu gibi, işe alım ekibi içerisinde kayıtları arama, etiketleme ve paylaşma. Ve potansiyel adayın kaynağına ve durumuna eklenebilecek yeni araçlarla, kariyer uzmanları arama faaliyetlerinin etkinliğini raporlayabiliyor ve geliştirebiliyor.

•         Paylaşılan bağlantılar, aktivite güncellemeleri, tavsiyeler ve paylaşılan gruplar dahil olmak üzere LinkedIn profili tarafından sağlanan öngörülere dayanarak, potansiyel adayları değerlendirme ve ilişki kurma imkanları sağlamaktadır.
 
LinkedIn, Talent Pipeline’nin geliştirilmesinde aralarında PepsiCo, Pfizer, Red Hat, First Citizens Bank ve Netflix gibi çok sayıda firma ile birlikte çalıştı. LinkedIn Recruiter’in mevcut müşterileri, önümüzdeki haftalarda Talent Pipeline’nin platformda yer aldığını görecek.
 
PepsiCo Kariyer Uzmanı Jim Schnyder, “Bu çözüm, mümkün olan her şeyi işe alım organizasyonumuza sunacak. Talent Pipeline’da şu anda LinkedIn aramalarına ve ayrıca global olarak erişilebilir, aranabilir ve düzenlenebilir kendi elektronik tablolarımız, rastgele dosyalar ve daha fazlası gibi Recruiter platformuna yükleyebileceğimiz diğer kaynaklara dayanarak yetenek havuzları oluşturabildiğimiz merkezi bir sistem var.” dedi.