Skip to main content

Tablette Android en çok kullanılan tablet cihazı, iPad en çok satan oldu.  Teknoloji trendlerini takip edip analizlerini sunan The International Data Corporation’ın (IDC) ilk çeyrek dünya çapında tablet piyasası çalışmasını…
Tablette Android en çok kullanılan tablet cihazı, iPad en çok satan oldu. 
Teknoloji trendlerini takip edip analizlerini sunan The International Data Corporation’ın (IDC) ilk çeyrek dünya çapında tablet piyasası çalışmasını yayınladı. Çalışmaya göre; tablet satışları beklenilen düşüşü göstermedi. 
Cult of Android sitesinin haberine göre; çalışma aksine, satışların geçen yıl yine ilk çeyreğine göre yüzde 142 artış oranına sahip olduğunu gösteriyor. İlk çeyrekte 49 milyon tablet satışı gerçekleşti. 
Tablet üreticileri, tablet satışlarından oldukça büyük gelir elde etti. Ancak Apple’ın piyasadaki payı düşüşe geçti. Son çeyrekteki 19,5 milyon adet satışıyla iPad hala dünyanın en çok satan tableti. Bu rakam da geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 64 artış gösterdi.
Samsung, geçen yıl ilk çeyreğine göre oldukça büyük oranda bir büyüme elde etti. Samsung, geçen yıl aynı zamanda görülen 2,3 milyon rakamından bu ilk çeyrekte 8,8 milyona ulaştı. 
Tablette Android 27,8 milyon adet satış gerçekleştirirken, Apple 19,5 milyon iPad ürünü sattı. Bu da yılın ilk çeyreğinde Android’in en popüler uygulama olduğunu gösteriyor. 
Tablette son durumda dengeler değişiyor gibi görünse de Apple, Samsung’un satışını gerçekleştirdiği tabletlerin neredeyse iki katı rakamına ulaşıyor.