POPÜLER

Sebla Kutsal | 04.07.2017 - 11:45

Tablet yasağı kalkıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul çıkışlı ABD'ye uçuşlarda uygulanan elektronik cihaz yasağının yarın itibarıyla kaldırılacağını söyledi.

Anadolu Ajansı muhabirine konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, “İstanbul çıkışlı ABD’ye uçuşlarda uygulanan elektronik cihaz yasağı çarşamba günü itibarıyla kaldırılacak. Kendi kendine aldığı tedbirlerle yasağın kalkmasını sağlayan ilk havalimanı ve ilk havayolu olacağız” dedi.

Arslan, AABD tarafından, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu sekiz ülkeden doğrudan uçuşlarda, cep telefonundan büyük elektronik cihazları yolcuların yanlarına almalarına ilişkin yasak uygulandığını hatırlattı. Arslan, yarın yapılacak bir işlemle yasağın kalkacağını belirterek, “Böylece Türk Hava Yolları (THY) ve Atatürk Havalimanı yasağın kalktığı ilk havalimanı ve havayolu olacak” diye konuştu.

İstanbul Atatürk Havalimanı’na tomografi tabanlı cihaz konulduğunu belirten Arslan, cihazın kontrollerine yönelik yarın ABD’li yetkililer tarafından teyit gözleminin yapılacağını söyledi. Arslan, şöyle devam etti:

“Bu teyit gözlemiyle yasak, Atatürk Havalimanı’ndan ve THY’den kalkmış olacak. Bu, uzun soluklu olsaydı ister istemez yolcular, kendileri açısından yeni güzergâhlar belirlemeye, alternatif hatları kullanmaya yöneleceklerdi. Bu dönemde çok etkilenmedik ama etkilenmemek adına olağanüstü gayret sarf ettik. Devlet Hava Meydanları İşletmemiz ve THY gerekli tedbirleri aldı.”

Arslan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Abu Dabi Havalimanı’nda kısıtlamaların 2 Temmuz itibarıyla kaldırıldığına ilişkin haberlerin yer aldığını belirterek, “Onlardaki kısıtlama kaldırılmış olmakla birlikte bütün tedbirleri, ABD’li kolluk kuvvetleri gerçekleştiriyor ve sürekli gerçekleştirecekler ama Türkiye istisna. Kendi kolluk kuvvetlerimiz gerekli tedbirleri alıyor ve kontrolleri yapıyor. ABD’li kolluk kuvvetleri sadece ilk gün, o da teyit gözlemi açısından gelecek” diye konuştu.