Skip to main content

Su altında fotoğraf çekmek çok büyük bir keyif. Eskiden daha profesyonel ve pahalı ekipmanlarla gerçekleştirdiğiniz bu deneyimi yaşamak bugün sunulan ürün çeşitliliği ve dijitalin kattığı pratiklikle artık çok daha kolay….

Su altında fotoğraf çekmek çok büyük bir keyif. Eskiden daha profesyonel ve pahalı ekipmanlarla gerçekleştirdiğiniz bu deneyimi yaşamak bugün sunulan ürün çeşitliliği ve dijitalin kattığı pratiklikle artık çok daha kolay.
Su altı kamerası deneyimini yaşamayanlarınız varsa tatil albümlerinizi güncellemenin vakti geldi. Apayrı bir dünya olan su altı, günümüzde milyonlarca kişinin hobi ötesinde sportif faaliyet olarak yaptığı dalış sporunun yanında su altı fotoğrafçısı olma imkânı da sunuyor. Her an İnstagram’a düşen milyonlarca fotoğraf insanların fotoğraf çekmeye olan ilgisini açıkça ortaya koyuyor. Yüzme biliyorsanız bu deneyimi su altında yaşamamanız için hiçbir sebep yok.
 
Su üstünde olduğu gibi, belgesel kanallarında hayranlıkla izlediğimiz su altı dünyasını keşif için de profesyonel olmaya gerek yok. Tek kullanımlık olanlarından amfibik fotoğraf makinelerine, ‘housing’ aparatı kullanılarak ya da su altı için özel olarak tasarlanmış makineler, lensler ve filtreler sayesinde geniş bir yelpazeyle su altında görüntü almak; doğanın mucizesine şahitlik ederken kendi bilim-kurgunuzu yaratmak hiç de zor değil. Elbette ilerleyen zamanlarda yalnızca yüzmek yetmediğinden profesyonel dalış eğitimi almanız gerekebilir.
Elinizde bulunan en basit kamerayı bile su altı kamerasına çevirebilen ‘housing’, basınca dayanıklı su geçirmez kaba kameranın yerleştirilmesi mantığına dayanıyor. Bu sayede 40 metre ve üzerindeki derinliklerde çekim yapmanız mümkün. Özellikle Sony marka kameralar için üretilen housing’lerin daha çok üretildiği endüstride su altı belgeselcilerinin tercihi bu sonucu ortaya çıkarmış diyebiliriz. Farklı markalarının su altı gereçleri hakkındaki bilgilerini deniz kokan karelerle belgelemeniz için derledik.

Panasonic Lumix FT4
Daha derine ve daha soğuğa dayanıklı Panasonic Lumix FT4, çektiği su altı fotoğraflarıyla sosyal ağ profillerini süslemeyi vadediyor. 12 metreye kadar suya, 2 metreye kadar darbeye ve -10 dereceye kadar donmaya dayanıklı yeni Panasonic Lumix FT4, bir milyonun üzerinde yer adını içerisinde barındıran dâhilî bir GPS sisteminin yanı sıra pusula, yükseklikölçer ve barometre gibi açık hava sporlarına uygun özelliklere sahip. Panasonic Lumix FT4’ün tavsiye edilen tüketici satış fiyatı bin 169 TL.
Canon PowerShot D20
PowerShot D20’nin özünü Canon’un HS Sistemi oluşturuyor. Özel Sualtı Macro modunu Hızlı AF modu ile birleştirerek hızlı ve doğru odaklanma sağlanıyor. Süper Ağır Çekim Video modu, hızlı aksiyon sekanslarını ağırlaştırarak hareketi yayıyor ve sahneye gerilim katıyor. Opsiyonel aksesuar kitinde fotoğraf makinesini rahat kullanmak için Karabiner ve Omuz Askıları, daha fazla koruma için özel Neoprene kılıf, silikon ceket ve yüzerken kamerayı yüzeyde tutmak için şamandıra bulunuyor. Sony Handycam GW55VE
Sony bu cihazda akıllı panoramik çekim ile büyük bir görüş sahasına yayılmış çok geniş sahneleri yakalamaya imkân veriyor. Akıllı otomatik ayarlamada su altında çekeceğiniz videoların zengin, doğal renkleri ile daha iyi gözükmesini sağlamak üzere özel bir Sualtı modu bulunuyor. Cihaz, aynı zamanda tüm video ve fotoğrafların nerede çekildiğini kaydeden yerleşik bir GPS’e de sahip. Sony’den yeni Handycam GW55VE su geçirmez video kamera, Mayıs 2012 ortasından itibaren Avrupa’da çapındaki mağaza raflarındaki yerini alıyor.