Skip to main content

İki kez sinema perdesinde karşımıza çıkan Steve Jobs’ın hayatı, bu kez opera sahnelerine taşındı. Ayrıntılar haberimizde…

Daha önce 2013’te “Jobs” ve 2015’te “Steve Jobs” filmleriyle beyazperdeye taşınan Apple’ın kurucu ve CEO’su Steve Jobs’ın hayatı bu kez de operaya aktarıldı.  (Filmlerle ilgili değerlendirmelerimizi şurada ve şurada okuyabilirsiniz)

4 Ağustos’ta The Santa Fe Opera’da “The (R)evolution of Steve Jobs” (RSJ) adıyla operaseverlerle buluşacak olan  eser, Jobs’ın piyasaya sunduğu cihazlardan çok ruhsal yolculuğuna yoğunlaşıyor. RSJ’in kompozitörü Mason Bates , librettosunu (metin) Mark Campbell yazdı. Los Angeles Times’tan Mark Swed’in yazdığına göre, operanın altı performansı için satılan biletler tükendi ve yedinci performans için biletler satışa çıktı. Hatta, yeni gösterilerin de programa eklenmesi söz konusu.

Peki, RSJ neden bahsediyor tam olarak? Santa Fe Opera’nın internet sitesindeki bilgilere göre, opera bir prolog (giriş) ve 19 sahneden oluşuyor. Prologda 1965 yılında Steve Jobs’ın babası Paul Jobs evinin garajında Steve’e 10. yaş günü hediyesi olarak çalışması için bir tezgâh hediye ettiği görülür. Hikâye daha sonra 2007 yılına atlar ve Steve Jobs’un sahnede iPhone’u tanıttığı sahne tasvir edilir. Jobs bu sahnede zayıf ve bitkindir. İkinci sahnede Jobs ofisinde çalışmaktadır ve eşi Laurene girerek, bu kadar fazla çalışmaması gerektiğini ve çocuklarının onu özlediğini ifade eder. Üçüncü sahnedeyse Jobs, Cupertino’da yüksek bir noktada meditasyon yaparken, yanına Soto Zen ustası Kobun Chino Otogawa’nın hayaleti girer ve ikili gün batımına karşı otururlar. Kobun Chino Otogawa, Jobs’a ölümü hatırlatır ve bundan sonra performans yıl geçişleriyle 1973-2011 arasında dalgalanır.

Mark Swed’in yazdığına göre, Kobun’un performanstaki görevi Jobs’un olağanüstü egosuyla başa çıkmak ve bunu da zekâyla hallediyor. Laurene’in görevi de yine kocasının olağanüstü egosunu herkesi içine alan bir şekilde düşünmek. Dostu Steve Wozniak’ın işi ise Jobs’un egosunu erken dönemlerdeki idealizmi hatırlatarak ona yardımcı olmak.

Kompozitörü Mason Bates olan RSJ’in librettosu Mark Campbell’a ait. Operada Steve Jobs’u Edward Parks oynuyor. Jobs’un eşi Laurene Powell’ı Sasha Cooke canlandırırken, Wei Wu da Kobun Chino Otogawa rolünde. Diğer rollerde ise şu şekilde: Paul Jobs (Kelly Markgraf), Garrrett Sorenson (Steve Wozniak) ve Jessica Jones (Chrisann Brennan).

RSJ, 4 4 Ağustos’ta The Santa Fe Opera’da başlayacak ve bilet fiyatları 94-310 dolar arasında değişiyor. RSJ, 95 dakika sürüyor.

Kaynak: LA Times