Skip to main content

Etohum’un bu yıl altıncı kez düzenlediği Startup İstanbul Challenge 2018’in kazananları jüri ve katılımcıların oylarıyla belli oldu.

Bu sene altıncısı gerçekleştirilen İTÜ ARI Teknokent ve Esas Ventures ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Startup İstanbul Challenge 2018‘de finale kalan 10 girişim arasından kazanan 3 girişim belli oldu. Üçüncülük ödülünü Suudi Arabistan’dan Iyris adlı girişim alırken, ikinci Endonezya’dan Neurafarm ve birinci ise İsveç’ten Friendbase oldu. Böylece bu sene ilk üçe kadın girişimciler damga vurmuş oldu.

Etohum tarafından altıncısı düzenlenen Startup İstanbul etkinliğinde; Esas Ventures Kurucu Ortağı Fethi Sabancı Kamışlı, DraperU Ventures Ortağı Asra Nadeem, Techstars Londra Program Direktörü Marko Srsan ve Topia CPO’su Sten Tamkivi’den oluşan jüri önünde 10 girişimci, girişimleriyle ilgili sunumlar yaptı. Girişimciler, sunumların ardından jürinin sorularını yanıtladı. 10 sunumun tamamlanmasının ardından değerlendirmede bulunan jüri; Friendbase, Neurafarm ve Iyris girişimlerini en iyi girişimler olacak seçti.

Böylece Suudi Arabistan’dan gelen ve transparan güneş panelleri üzerine çalışmalarını sürdüren yenilebilir enerji girişimi Iyris üçüncülük ödülünü; Endonezya’da tarım teknolojileri üzerine çalışan Neurafarm isimli girişim ikincilik ödülünü; Stokholm’den gelen Friendbase isimli, avatar tabanlı, gençlere yönelik sohbet uygulaması ise birincilik ödülünü kazandı.

Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir şunları söyledi: “Bu yıl altıncısını gerçekleştirdiğimiz Startup İstanbul, İstanbul’u girişimcilik merkezi yapma yolunda önemli bir işe imza attı. Startup İstanbul Challenge 2018’de değerli jüriler ve katılımcıların oylarıyla seçilen ve bu senenin kazanını olan üç girişimin yanında finale kalan diğer yedi girişim ile yatırımcı görüşmelerine ise şimdiden başladı. Her yıl büyüyen Startup İstanbul etkinliği önümüzdeki yıllarda da bölgenin ve dünyanın sayılı girişimcilik etkinliklerinden biri olmaya devam edecek.”