Skip to main content

Oracle’ın buluttan sorumlu yöneticisi ile bulutta değişen müşteri davranışlarından start-up’lara sundukları desteklere kadar farklı konulara ilişkin görüştük.

Oracle Buluttan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Steve Daheb, müşterinin yerinde (cloud at customer) kendi kendini yöneten bulutu bu yıl devreye alacaklarını söyledi. Daheb, zamanlamayla ilgili bir tarih belirtmedi.

Bulutta değişen müşteri davranışları

Steve Daheb’le görüşmemizde müşterilerinin bulutta davranışlarının nasıl değiştiğini sorduk. Daheb, “Entegrasyon, veri analitiği ve güvenliğin önemi giderek artıyor. Blockchain de artık bu platforma dâhil oldu. Bizim için müşterilerimizin buluta geçiş yolculuklarının farklı bir hikâyesi var” dedi. Daheb’e göre, farklı müşterilerin farklı talepleri bulunuyor.

Daheb görüşmemizde kendi kendini yöneten  bulutun özellikleri hakkında da bilgi verdi. Bu özelliğin makine öğrenmesine dayandığını aktaran Daheb, “Biz yıllardır veritabanı optimizasyonu yapıyoruz. Bunu göz önüne aldığımızda, makine öğrenmesiyle optimizasyonunun ön testlerini yapabilir ve gerçek zamanlı şekilde hayata geçirebilirsiniz” ifadesini kullandı. Daheb, açıklamasına, “Bizim veritabanı uzmanlığımız, makine öğrenmesi ve altyapımızla bir araya gelince kendi kendini yöneten bulut mümkün hale geliyor. Bizim kendi kendi yöneten rakiplerimizde de aynen kullanabilirsiniz” diyerek devam etti.

Oracle’ın start-up’lara sunduğu destekler

Oracle Buluttan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Steve Daheb’le sohbetimizde Oracle’ın start-up’lara sunduğu desteklere de değindik. Start-up’ların kendileri için önemli olduğu dile getiren Steve Daheb, girişimler için kuluçka merkezleri olduğunu söyledi ve girişimlerin neler yaptıklarını gözlemlediklerini sözlerine ekledi. Daheb, “Ayrıca hızlandırıcılık hizmetlerimiz de var. Bu merkezlerden biri Londra, diğeri Dubai’de. Bulutun start-up’lara diğer bir faydası da, herkesi eşit hale getirmesi. Önceleri bu tür hizmetlere büyük şirketler ulaşabilirken, start-up’lar da bulut sayesinde uygulama ve hizmet geliştirebiliyor. Giriş seviyesindeler ve kullandıkları kadar ödüyorlar”vurgusunu yaptı.