Skip to main content

Geçtiğimiz yıl Hong Kong Para Otoritesi’nden tam bankacılık lisansını alan Standard Chartered’ın dijital bankasının marka ismi Mox olarak duyuruldu.

Yaklaşık iki yıldır Londra merkezli banka Standard Chartered’ın Hong Kong’daki dijital bankacılık operasyonları ile ilgili haberleri size aktarıyoruz. Finans sektörümüzün deneyimli ismi Deniz Güven liderliğinde devam eden bu süreç ile ilgili son olarak sanal bankanın geçtiğimiz yıl Hong Kong Para Otoritesi’nden tam bankacılık lisansını aldığını duyurmuştuk. Paylaşılan bilgilere göre Hong Kong merkezli dijital bankanın adı ‘Mox’ oldu.

PCCW, HKT and Trip.com ortaklığı ile hayata geçen sanal banka Hong Kong’da şu an için beta olarak yalnızca çalışanlarının kullanımına sunuldu. Bu yıl içerisinde tüm müşterilerinin kullanımına sunulacak sanal banka finansal hizmetler ve diğer ürünlerini benzersiz telekom, eğlence ve seyahat önerileri ile birleştirerek müşterilerin koşullarına, ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına göre kişiselleştirerek sunacak ve dahası gerçek zamanlı olarak finansal hizmetler sağlayacak. Mox lansmanına kadar Standard Chartered bankasında Müşteri Deneyimi ve Dijitalden Sorumlu Global Yönetici pozisyonunda görev alan Deniz Güven, şu an ise Mox’un CEO’su olarak görev yapıyor. Deniz Güven Mox hakkında şunları ifade ediyor: “Mox, müşterisini dinleyen insan odaklı bir platform. Biz Mox ile gerçek bir dijital ve kişiselleştirilmiş bankacılık deneyimi sunmak istiyoruz. Amacımız Mox’un eşsiz deneyimi ile Hong Kong’lu müşterilerimize sınırsız seçenekler sunmak ve onların finansal olarak daha fazla büyümelerini sağlamak.

İlk 48 saatte 100 binden fazla ziyaretçi

Mox hem bir kart hem de mobil uygulama olarak sunuluyor. Güvenlik konusunda fark yaratacak bir deneyim vadeden Mox kartın üzerinde isim haricinde herhangi bir numara bilgisi bulunmuyor. Bu kart ile müşteriler alışveriş yapıp, para çekebiliyorlar. Mox kartının numarası ise Mox’un mobil uygulamasında yer alıyor. Müşteriler kartını kaybettiği durumda ise kart Mox tarafından kapatılıyor. Mox’u fiziksel bankacılık ürünleri ile dijital servislerin ilk kez birleşeceği bir bankacılık platformu olarak düşünebilirsiniz. Deniz Güven’den aldığımız bilgilere göre Mox’un web sitesi ilk 48 saatte 100 binden fazla ziyaret almış durumda.