Skip to main content

Spotify için halka arz başvurusu yapıldı.

Dijital müzik platformu Spotify‘ın yükselen grafiğini artırmak için yeni bir dönem başlatıyor. Dünyanın en büyük çevrimiçi müzik servisi olan ve büyümesini sürekli sürdüren Spotify uygulamasını geliştiren şirket Spotify Technology S.A, ABD Menkul Kıymetler ve BorsaKomisyonuna (SEC) gönderdiği resmi başvuru açıklamasında, 1 milyar dolarlık IPO’nun “mümkün olan en kısa sürede” gerçekleşmesini talep etti. Spotify hisselerinin ilk halka arz edileceği gün açılış fiyatı, brokerlar tarafından New York borsasına bildirilecek alım-satım emirleriyle belirlenecek. Özel piyasalarda Spotify  hisselerinin bu sene 90 ila 132,50 dolardan işlem gördüğü kaydedildi.

2017 sonu itibarıyla Spotify’ın 61 ülkede toplam 159 milyon aylık aktif kullanıcısı mevcut ve bunların 71 milyonunun aylık ücret ödeyen üyelerden oluşuyor. Şirketin en büyük rakibi Apple Music’in ise  dünya genelinde yaklaşık 36 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Wixen Music Publishing Inc, Stream müzik platformu Spotify’a yayın haklarına sahip olduğu Tom Petty, Neil Young ve Doors’un şarkıları da dahil olmak üzere, müzik yayıncısına lisans ve tazminat ödemeden binlerce şarkıyı kullandığı iddiasıyla 1.6 milyar dolarlık dava açmıştı. Dava, Spotify’ın bu yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladığı halka arz öncesinde açılması dikkat çekmişti.