Skip to main content

Spotify, Dünya Kadınlar Günü’nde, dünyada ve Türkiye’de müzik endüstrisine damga vuran kadın sanatçıları açıkladı.

Spotify, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü müzik ve edebiyat dünyasına yön vermiş kadınları onurlandırarak kutluyor. Spotify bu özel günde, en çok dinlenen kadın sanatçıları açıkladı.

Dünyada en çok dinlenen kadın sanatçı Taylor Swift olurken, onu Ariana Grande ve Dua Lipa izliyor. En çok dinlenen diğer global kadın sanatçılar ise sırasıyla: Halsey, Karol G ve BLACKPINK.
Türkiye’de ise birinci sırada POP müziğin kraliçesi Sezen Aksu yer alıyor. İkinci sırada Zeynep Bastık, üçüncü sırada ise Billie Eilish zirveye yerleşirken, onları Sertab Erener ve Yıldız Tilbe takip ediyor. Türkiye TOP 10 listesinin devamında ise sırasıyla Taylor Swift, Lil Zey, Ariana Grande, Lana Del Rey ve Tuğçe Kandemir gibi kadın sanatçılar öne çıkıyor.

Crime Junkie’yi sunan Ashley Flowers ve Brit Prawat dünyada en popüler kadın podcast yayıncıları olurken, onları Call Her Daddy podcast’inin Alex Cooper’ı takip ediyor. Diğer popüler kadın podcast yayıncıları ise TED Talks Daily’den Elise Hu, My Favorite Murder’a ev sahipliği yapan Karen Kilgariff and Georgia Hardstark ve Unlocking Us with Brené Brown’un yayıncısı Brené Brown. Türkiye’de ise umarim annem dinlemez, Merdiven Altı Terapi ve Nasıl Olunur gibi kadın yayıncıların ev sahipliğini yaptığı podcast’ler öne çıkıyor.

Dünyanın en popüler audio streaming servisi Spotify, kadın sanatçı ve içerik oluşturucularının sayısını artırma ve onları öne çıkarma sorumluluğunu çok önemsiyor. Women of Electronic, Women of K-Pop, Women of Rock ve Galdem gibi kadın sanatçılara özel oluşturduğu global çalma listeleri ve kadın liderliğinde oluşturulan Where Should We Begin with Esther Perel, Science Vs, ve Supernatural with Ashley Flowers gibi podcast’ler yalnızca birkaç örnekten bazıları.