MÜZİK

DigitalAge | 06.12.2013 - 12:22

Spotify, müzik yayın hizmetini mobilde ücretsiz sunabilir

Spotify, müzik yayın hizmetini ücretsiz olarak mobilde reklam içeriğiyle sunabilir.

Popüler müzik servisi Spotify, yalnızca masaüstü sürümünde ücretsiz olarak dinlenebiliyor. Yakın zamanda Türkiye’de kullanıma açılan Spotify’ın mobil sürümü ise yalnızca abonelerine sunuluyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre; Spotify, mobilde müzik hizmetini reklamlara yer vererek ücretsiz sunma hazırlığı içinde. Haberde ayrıca Sony, Universal ve Warner gibi dünyaca ünlü müzik şirketleriyle anlaşma içinde olduğu belirtildi.

Müzik yayınını ücretsiz olarak mobilde sunma planları bulunan İsveçli müzik yayın hizmeti Spotify’ın kullanıcılara sınırlı sayıda şarkı dinlemeye imkân verebileceği söyleniyor. Geçtiğimiz yıl sunulan Spotify Radio’nun çalışma şekline benzer olarak kullanıcıların tercihlerini temel alarak müziğe ulaşabilme yapılan tahminler arasında.

‘Spotify Radio’

Spotify’ın en popüler özellikleri arasında sunduğu ilk girişimlerinden biri Spotify Radio idi. Geçtiğimiz yıl ilk olarak masaüstünde sunulan radyo özelliği, sonradan gelen talepler üzerine mobilde yer almaya başlamıştı.
iOS ve Android üzerinde yerini alan radyo, kullanıcılara herhangi bir sanatçı, albüm veya çalma listeleri seçeneklerinden öncelik verileni temel alarak radyo kanalları oluşturmasına imkân veriyor. Ayrıca beğenilen şarkılar, ‘Radio’dan beğenilenler başlığı altında kayıt altına alınabiliyor.

Spotify’da değişmesi beklenen özellikler

Spotify’ın beğenilen özelliklerinin yanında kullanıcıların talepleri doğrultusunda Spotify’da bu sene içinde uygulamada yapılması beklenen değişiklikleri belirledik. Aralarında şarkıların ne kadar dinlendiğine ilişkin özelliğin, çalma listesini ve eposta gönderimlerini düzenleme, şarkı tekrarını yapabilme özelliğinin Spotify’da yer alması bekleniyor.