Skip to main content

Facebook, Facebook Messenger, Instagram ve Uber gibi popüler uygulamaların Lite verisyonlarının arasında Spotify da katıldı.

Dijital müzik platformu Spotify, 170 milyonun üzerindeki kullanıcı sayısı ve 75 milyonun üzerinde abonesiyle önemli adımlar atmaya devam ediyor. Son dönemde popülerliği artan “Lite”sürümlerine Spotify da katıldı. Şirket Android uygulamasının Lite sürümünü kullanıcılarına sundu. Orijinal sürümden çok daha az yer kaplayan uygulama  Android 4.1 ve üzeri her cihaza yüklenebiliyor.

Spotify Lite neler sunuyor?

Spotify’ın yeni Lite sürümü tıpkı diğer platformlarda olduğu gibi cihazlarda az yer kaplıyor ve güncellemesi daha kısa sürüyor. Fakat platformun sevilen birçok özelliğinden feragat edildiğini görüyoruz. Tasarım olarak benzer olan Lite sürümü başlangıç ekranı ve Facebook bağlantısıyla birlikte geliyor. Ayrıca kişilerin mobil veri kullanımlarını sınırlandırabildikleri sürüm, daha çok düşük güçlü cihazlara odaklanıyor. Sadece 15 MB boyutundaki uygulamanın, 100 MB civarındaki esas uygulama ile kıyaslandığında yüzde 85 oranında daha küçük boyutta olduğunu belirtelim. Ancak belirttiğimiz gibi bu küçülme uygulamada büyük oranda kayıplar da yaşatıyor. Hafif sürümde eksik olan özelliklerden biri ise kablosuz ses cihazlarıyla iletişimi sağlayan Spotify Connect özelliği. En büyük eksikliklerin başında ise çevrimdışı çalma özelliğinin uygulamada sunulmaması olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası uygulama, hem ücretsiz hem Premium kullanıcıları mutlu edemeyecek.