UYGULAMA & YAZILIM

DigitalAge | 04.06.2014 - 20:24

Spotify en çok dinlenen 25 yaş altı 25 sanatçısını açıklıyor

Spotify, dünyada büyük etki bırakan genç sanatçılar listesini açıkladı

Genç yetenek şampiyonu Spotify, en iyi 25 genç sanatçıyı bulmak için liste başı şarkıları, stream ve paylaşımların miktar ve büyüklüklerinin yanı sıra geçen yıldan bu yana elde edilen viral grafik başarılarını da inceledi.

Spotify’ın belirlediği ’25 Yaş Altı En İyi 25′ isim:

1. Avicii

25 yaş altı listesinin ilk sırasında yer alan İsveçli DJ, Spotify’da bir milyar stream eşiğini geçen ilk sanatçı olurken, unutulmaz çıkış parçası ‘Wake Me Up’ dünya çapında 240 milyonun üzerinde stream ile en çok çalınan parça oldu.

2. Lorde

Spotify dinleyicileri Lorde’nin Grammy ödüllü ‘Royals’ parçasını paylaşarak ve listelere giriş yapmadan aylar önce çalma listelerine ekleyerek Lorde’nin müziğini herkesten önce tanıdı.

3. Miley Cyrus

Spotify dinleyicileri Miley’nin parçalarını günde 1,5 milyondan fazla kez dinliyor ve Spotify’daki en çok dinlenen iki parçası ‘Wrecking Ball’ ve ‘We Can’t Stop’.

4. One Direction

One Direction’un parçaları tüm dünyada her gün bir milyondan fazla kez dinleniyor ve grubun hit şarkısı ‘Story of My Life’.

5. Taylor Swift

Şarkı sözlerinin genç bir kızın günlüğünü çağrıştırdığı Taylor Swift’in şarkıları hala tüm dünyada 800 bin kez dinlenmeye devam ediyor.

6. Jason Derulo

120 milyondan fazla dinlenmeyle Jason Derulo’nun boynuzdan ilham alan single’ı ‘Talk Dirty’, Spotify’ın yılın en çok çalınan parçalarından biri olmaya devam ediyor.

7. Ariana Grande

Ariana’nın ilk albümü ‘Yours Truly’ piyasaya güçlü bir giriş yaptı ve Iggy Azalea ile seslendirdiği yeni parçası ‘Problem’ bir anda hit oldu.

8. Hunter Hayes

Zorbalığa karşı duruşu ve candan konuşmalarıyla Hunter Hayes’in son parçası ‘Invisible’ birçok dinleyici kazandı ve sanatçı 24 saat içerisinde en fazla şehirde konser vererek Guiness Dünya Rekoru’nu kırdı.

9. Rita Ora

Jay Z’nin Roc Nation etiketiyle çıkan Rita’nın yeni single’ı ‘I Will Never Let You Down’, erkek arkadaşı Calvin Harris tarafından hazırlandı ve albümün her yerinde ‘yazın parçası’ yazıyor.

10. Iggy Azaela

Iggy Azaela’nın hit parçası ‘Fancy’, ABD’de en çok dinlenen hip-hop parçalarımız arasında yer alıyor.

11. Justin Bieber

Günlük 800 bine yakın dinlenme sayısına sahip Bieber’ın Spotify’da en çok dinlenen parçası ‘Beauty and a Beat’ (50 milyondan fazla dinleme ile) olurken, bunu ‘As Long As You Love Me’ yakından takip ediyor.

12. Sam Smith

Tüm gözler ve kulaklar yılın en iyi çıkış yapan yıldızlarından biri olan İngiliz sanatçı Sam Smith’in üzerinde.

13. Birdy

18 yaşındaki İngiliz ses sanatçısı birkaç yıl önce Bon Iver’in ‘Skinny Love’ (yaklaşık 50 milyon dinlenme) parçasıyla bizi kazanmıştı. Şu anda Kuzey Amerika turunda olan ve ABD’de piyasaya sürülecek ‘Fire Within’ albümü için hazırlanan Birdy oldukça başarılı bir profil çiziyor.

14. YG

İsmi Young Gansta’nın baş harflerinden oluşan Amerikalı rap sanatçısı YG, ‘Toot It and Boot It’ adlı ilk single albümünü 2009 yılında piyasaya sürdü ve o günden beri yükselişte olmaya devam ediyor.

15. Zedd

Zedd olarak tanınan Alman DJ Anton Zaslavski klasik bir eğitim geçmişine sahip ve gösterişli ritimleri Calvin Harris ve Tiesto’nunkilerle yarışıyor.

16. Demi Lovato

Spotify dinleyicileri Demi’yi günde 650 binden fazla kez dinliyorlar ve özellikle sanatçının Frozen film müziği olan ‘Let it Go’ parçasını seviyorlar (28 milyondan fazla dinlenme).

17. The Neighbourhood

Los Angeles kökenli olan ve The NBHD olarak da bilinen rock grubu listeye 55 milyondan fazla dinlenme sayısına ulaşan ‘Sweater Weather’ adlı hüzünlü parçayla giriş yaptı.

18. Phillip Phillips

İdol olmasını sağlayan parçası ‘Home’ ve ardından gelen unutulmaz ‘Gone, Gone, Gone’ parçası 50 milyondan fazla dinlenme sayısına ulaştı.

19. John Newman

Annesinin kendisini yetiştirirken çaldığı soul müziğinden ilham alan Yorkshire doğumlu John’un atalarının izlerini taşıyan tarzı dinleyicilerimiz arasında kendine özel bir kitle yarattı ve 70 milyonun üzerinde dinlenme sayısı ile ‘Love Me Again’ adlı parçası Spotify’ın geçtiğimiz altı ay içerisinde en çok dinlenen dans müziklerinden biri oldu.

20. Disclosure

Disclosure, anın tadını sunuyor ve Spotify dinleyicileri İngiltereli ikiliyi, ‘Latch’ adlı popüler dans parçalarını 40 milyon dinlenme sayısına ulaştırarak anladığını gösteriyor (şarkıda bir diğer genç sanatçımız olan Sam Smith’in de vokali bulunuyor).

21. Earl Sewatshirt

2013 yılında genç MC ‘Doris’ adlı ilk büyük albümünü, vurucu noktası olan yoğun ve etkileyici kelime oyunu becerilerini sergileyerek piyasaya sürdü. Dinleyicilerimiz arasında en popüler olan parçası ‘Chum’ (4 milyondan fazla dinlenme sayısı) oldu.

22. Jake Bugg

Jake’in atalarının izlerini taşıyan sesi oldukça Dylanvari olmakla birlikte, The Beatles ve Neil Young’dan esintiler de taşıyor. 20 yaşındaki sanatçının ‘Lightning Bolt’ adlı en çok dinlenen parçası 10 milyondan fazla dinlenme sayısına ulaştı.

23. Hozier

Derinden ve blues müziği etkileri taşıyan sesiyle Hozier’in performansı, Amerika’daki SXSW festivalindeki Spotify House’ta göze çarpanlardan biri oldu.

24. Joey Bada$$

Brooklynli MC Joey Bada$$, ‘Survival Tactics’ parçası için çektiği cesur klip ve büyük beğeni gören ‘1999’ adlı karma albümle listelerde üst sıraya yükseldi.

25. Sky Ferreira

‘Night Time, My Time’ adlı ilk albümünde yer alan 80’lerin tarzını yansıtan ‘Everything Is Embarrassing’ parçasıyla çıkışı yakaladı.

Fotoğraf: Gizmodo