Skip to main content

SPK, ICO’lara katılmak isteyen yatırımcıları uyardı.

Sermaye Piyasası Kurumu (SPK), ICO (initial coin offering) hakkında bir uyarı notu yayımladı. SPK, “Kripto Para Satışı” veya “Token Satışı” olarak da bilinen ICO’ların birçoğunun kurumun denetim ve gözetimi dışında kaldığına dikkat çekiyor. Dijital varlık satıcılarının belirli bir proje veya şirketi finanse etmek gibi ya da çoğu zaman belirsiz vaatlerle dijital varlık satışı gerçekleştirdiğine değinilen açıklamada,  söz konusu dijital varlıkların nakit para ile alınabileceği gibi Bitcoin ve Ether gibi kripto paralarla da  satın alınabildiğine yer veriliyor.

SPK’nın açıklamasında ICO’ların çok yüksek riskli ve spekülatif yatırımlar olduğuna dikkat çekiliyor ve ICO’lara katılmak isteyen yatırımcılar şu risklere karşı uyarılıyor:

  • ICO’ların birçoğu yapısı itibariyle düzenleyici kurumların yetki ve görev alanı dışında kalıyor. Dolayısıyla,  herhangi bir düzenleme ve gözetime tabi olmuyor.
  • Kripto paralara benzer şekilde, satın alınan tokenların değerlerinde de aşırı oynaklık görülebiliyor.
  • Toplanan paralar belirtilen amaçlarla kullanılmayabilir.
  • Satıcılar tarafından sağlanan dokümanlarda eksik ve yanıltıcı bilgiler olabilir.
  • Bu tarz uygulamalarla fon toplanan projelerin çoğunluğu erken aşama projeler olduğu için projenin başarısız olması ve yapılan yatırımın tamamının kaybedilmesi söz konusu olabilir. 

Öte yandan, SPK sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde gerçekleştirilecek kitle fonlaması faaliyetlerine ilişkin ikincil düzenleme çalışmalarının devam ettiğini paylaştı. SPK açıklamasında bunun paralelinde ikincil düzenlemeler yürürlüğe girene kadar kitle fonlaması adı altında izinsiz olarak gerçekleştirilecek faaliyetlerle ilgili her türlü idarî ve cezaî tedbirin uygulanacağına dikkat çekiyor. SPK’nın açıklaması, “Bu aşamada kitle fonlaması adı altında gerçekleştirilmesi muhtemel kripto varlık satışlarına yatırımcılar tarafından itibar edilmemelidir” ifadesiyle sona eriyor.