Skip to main content

ABD Hava Kuvvetleri, afet bölgelerine yapılacak olan yardımlarda ve askeri kargoların taşınmasında SpaceX roketlerinden faydalanacak.

ABD Hava Kuvvetleri ile 102 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atan SpaceX, dünyanın dört bir yanına gönderilecek olan insani yardımın ve askeri kargoların taşınması görevini üstlenecek. Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’nın roket kargo programının bir parçası olan bu anlaşma, SpaceX’in başını çektiği özel uzay şirketlerinin çabalarıyla düşen roket ve fırlatma maliyetlerinden faydalanmayı amaçlıyor.

Anlaşma, kargoların taşınmasında hangi roketten yararlanılacağına dair bir ibare içermiyor. SpaceX askeri projeler için geçmişte Falcon 9 adlı roketini kullanmıştı. Öte yandan, SpaceX’in üç adet Falcon 9 roketinden oluşturulan Falcon Heavy adlı bir başka roket sistemine sahip olduğu fakat şirketin kurucusu ve CEO’su olan Elon Musk’ın SpaceX’in bir başka roketi olan ve Falcon Heavy’den çok daha güçlü olan Starship’e geleceğin uzay aracı olarak işaret ettiği biliniyor.

NASA’nın yeni ay görevlerinde Starship’i kullanabilmek amacıyla SpaceX ile bir anlaşmaya vardığı, Musk’ın ise SpaceX’in yörüngede oluşturulmaya başlanan bir uydu takımyıldızı ile dünyaya geniş bant internet sağlama projesi Starlink için Starship’i kullanmayı hedeflediği biliniyor. Musk, Starship’in turizm için kullanılabileceğini, insanların bir noktadan başka bir noktaya daha hızlı seyahat edebileceklerini de açıklamıştı.

Kargonun taşınmasında dünyanın dört bir yanındaki platformlardan yararlanılabileceği düşünülse de roket kargo projesinin yöneticilerinden biri olan Greg Spanjers, NASA’nın potansiyel afet bölgelerine yakın inişe elverişli alanları araştırdığını açıkladı.

Kaynak: SpaceX signs a deal to rocket military cargo around the world – CNet