Skip to main content

Dünyanın en büyük müzik paylaşım platformları arasında yer alan SoundCloud, TikTok benzeri “dikey akış” özelliğini test etmeye başladı.

SoundCloud, hem iOS hem de Android cihazlarda belirli sayıda kullanıcıyla dikey akış özelliğini test ediyor. Bu teste dahil olan SoundCloud kullanıcıları, Akış sekmesinin altında yeni bir “Keşfet” sayfası ve bir “Takip Edilen” sayfası görecek. Şimdiye kadar, sekme yalnızca kullanıcıların takip ettikleri sanatçıların yeni takiplerini ve arkadaşlarının gönderilerini gösteriyordu. SoundCloud, Keşfet sayfasının şarkıları “dinleme geçmişinize ve müzik zevkinize göre” göstereceğini söylüyor. Uygulama ayrıca, belirli bir şarkının önerilerde neden göründüğünü açıklayan bir satır da gösterecek.

Bunun yanı sıra, SoundCloud dikey akışa sahip hem Keşfet hem de Takip Edilen sayfalarında 30 saniyelik kesitler sunacak ve kullanıcıların yeni şarkı önerileri almasını sağlayacak. Öneri algoritması yapay zekâ ile çalışacak ve dinleyicilere sunulacak 30 saniyelik kısımları müzisyenler kendileri belirleyecek.

Kullanıcı şarkının zevkine uygun olduğunu düşünürse, şarkıyı “Beğendim” diyerek “Beğenilenler”e ekleyebilecek. Şarkının tamamını dinlemek için ise play butonuna basma gerekiyor, bu da dinleyiciye parça ile ilgili bilgileri yeni bir sayfada gösterecek. Yenilenen sayfa tasarımı, parça hakkında yorum yapmayı veya onu bir çalma listesine eklemeyi de kolaylaştırıyor.

Kaynak: SoundCloud is testing a TikTok-like feed for music discovery – TechCrunch