Skip to main content

2015 yaz ekranında hakkındaki konuşmalara baktığımızda, sosyal medyada gençlik ağırlıklı dizilerin üst sıralarda yer aldığını görüyoruz. Bu yaz ekranda trend olarak romantik komedi dizileri karşımıza çıkarken, yeni genç oyuncularla da tanışmış olduk

Yaz ekranının ek çok konuşulan dizisi Güneşin Kızları oldu. 15 Haziran – 15 Ağustos dönemine baktığımızda, 88 bin 845 kişinin 932 bin 71 ileti atarak diziyi birinci sıraya taşıdıkları görülüyor. Dizinin yaz ekranında oldukça fazla sayıda gördüğümüz romantik aşk dizilerinden farklı bir hikâyesinin olması, çiftlerinin birbirleri ile uyumu, sosyal medyayı kullanımlarının oldukça etkili olduğunu söylemek mümkün. Selin ile Ali ve Nazlı ile Savaş çiftlerinin sosyal medyada geniş yankı uyandırması üzerine dizide hikâye de bu çiftlere yönelirken, çiftlerin paylaşılan selfie’lerinin ve videolarının da çok büyük heyecan yarattığını söylemek gerek.

Yaz ekranında aşklar konuşturdu

İkinci sırada yazın en heyecan yaratan dizilerinden Kiralık Aşk’ı görüyoruz. 78 bin 916 kişinin dönem içinde 627 bin 550 ileti atmış olduğu dizide çiftlerin uyumu en büyük etkenlerden biri. Hikayenin ve karakterlerin samimi, uyumlu ve komik bulunması da dizinin konuşulmasını/ izlenirliğini etkileyen unsurlar arasında sayılabilir. Defne ve Ömer çiftinin uyumuna ek olarak ortaya çıkan aşk üçgeni ve Neriman karakteri de sosyal medyayı aktive eden noktalar.

En-çok-konuşulan-3-yaz-dizisi-

Çilek Kokusu yaz ekranının konuşturan dizileri arasında yer alıyor. Hikâyesi ve aşk üçgeni ile gençler tarafından oldukça beğeni ile takip edilen dizi hakkında 56 bin 795 kişi tarafından 497 bin 249 ileti atıldığı görülüyor. Dizinin aşk unsurunu yansıtmasının yanı sıra, oyuncularından Demet Özdemir’in fanlarının bu konuşulmalarda büyük payı olduğunu söylemek mümkün.

Uyarlamalar arasında en çok eleştiri alan yapımlardan biri Tatlı Küçük Yalancılar olmuştu. Pretty Little Liars dizisinin fanları tarafından ilk 2 bölüm özellikle hikayenin hızlı ilerleyişi ile eleştiri aldığı görülüyordu. Daha sonraki bölümlerde gerek karakterlere, gerekse hikayeye yönelik önyargıların kırılması ile birlikte bu eleştirilerde azalma oldu. Biteceği yönünde haberlerin çıktığını not olarak eklerken, diğer dizilerden 3-4 bölüm geç başlamasına rağmen hakkında 156 bin 400 ileti atan 41 bin 341 kişi bulunuyor. Dizi gerilimli hikayesi, sürprizlerine ek olarak Şükrü Özyıldız ile de konuşturuyor. Yaz ekranın en sevilen çiftlerinden biri olan Selin ile Toprak’ı da konuşturan unsurlar arasında dahil etmek gerekir.

Mart ayında yayın hayatına ara veren ve yaz ekranında tekrar başlayan Beş Kardeş dizisi hikaye örgüsü olarak diğer yaz dizilerinden farklı bulunan ve karakterlerin yaptığı göndermeler ile oldukça beğenilen diziler arasında yer alıyordu. Ancak bu farklılığı ile ratinglere yenik düştü ve final yapan diziler arasında yer aldı. Dizinin final yapacağı üzerine konuşmalar bu haber etkisiyle de sürerken, dizi hakkında 128 bin 339 ileti atıldı. 45 bin 285 kişinin konuşmuş olduğu dizinin olaylı finali sonrasında da konuşulmaya devam etti.

15 Haziran – 15 Ağustos döneminde farklı zamanlarda başlayan yapımlardan Tutar Mı Tutar, Fabrika Kızı ve Günebakan dizileri çok uzun soluklu olamadı ve yayın hayatlarına erken veda ettiler.

Yeni sezonda kimler devam eder?

Veda eden yapımlardan söz açılmışken, aslında sosyal medya konuşmalarından bu erken vedaların sezildiğini söylemek de gerekiyor. İlk bölüm konuşmalarının yarattığı hacim ile birlikte sonraki 2-3 bölümdeki sosyal medya ratinginin finali haber verdiği söylenebilir. Bu durumu neredeyse tüm yapımlarda görmek mümkün. İzleyicinin önce konuşmaktan, daha sonra da izlemekten vazgeçtiğini söyleyebiliriz. Gerek Tutar Mı Tutar dizisinde gerekse Günebakan dizisinin rating trendine bakıldığında gitgide azalan bir grafik görülüyor.

yeni-sezonda-da-yayınlanma-yarışındaki-yaz-dizileri

Dolayısıyla diğer dizilerin de sosyal medya rating trendine bakarak yeni sezonda devam edecek yapımların da sezildiğini söyleyebiliriz. Bunlardan en öne çıkanlar şüphesiz Güneşin Kızları ve Kiralık Aşk dizileri.

yaz-dizilerindeki-en-çok-konuşulan-çiftler-

Kırgın Çiçekler dizisinin artan grafiği de dikkat çekerken, devam etmesi şaşırtmayacak yapımlar arasında sayılabilir. FOX TV’nin giderek azalan trendine bakarak Adı Mutluluk dizisi yerine İnadına Aşk dizisi ile yeni sezona devam etmesi de mümkün. Sen Benimsin dizisi de sürpriz olarak devam eden yapımlardan olabilir.

yazdizileri-toplam-konuşulma-

Yaz’ın Öyküsü ve Kalbim Ege’de Kaldı dizileri Kanal D’nin yaz ekranındaki yapımları. İkisinin de devam etme olasılığı görülüyor. Diğer yapımlar ise, yeni sezon yapımları başladıkça rekabetin de getirdiği etki ile birlikte değerlendirmek de gerekebilir.

yaz-dizilerindeki-en-çok-konuşulan-karakterler-

Çiftlerin uyumu da dizinin konuşulmalarında önemli olduğunu söyleyebiliriz. Yakışıklı+zengin erkek ve güzel+sakar+fakir kız arasındaki ilişkilerin yaz ekranında ağırlıklı yer kaplıyor. Bu aşk ilişkilerinin de dizinin konuşulma/ izlenme üzerinde etki yaptığı söylenebilir. Özellikle yaz dizilerinde aşk ve çiftler ön plana çıkmışken çift konuşulmalarının yaz dizilerinde önemli olduğunu söylenebilir.

yazdizileri-toplam-konuşulma-1

Fotoğraf: Shutter Stock