Skip to main content

LinkedIn gibi ağlarda “üst düzey” bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı.

Özellikle LinkedIn ve benzeri, insanların iş yaşamlarının, profesyonel pozisyonlarının çok daha net görünebildiği sosyal ağlarda “sextortion” (seksüel zorlama) adı verilen bir dolandırıcılık/şantaj modeli gündemde. The Independent’ın haberine göre, özellikle üst düzey yöneticilerin hedeflendiği modelde; çeteler siber suçlularla iletişime geçerek onları yüksek maaşlara bağlıyor ve işbirlikçileri haline getiriyor. Bu kişiler potansiyel hedefleri belirleyerek planı uygulamaya koyuyor.

Bu tür dolandırıcılığın en sık rastlanan şekillerinden biri, evli kişilerle yasak ilişkiye girmek şeklinde oluyor. Online olarak başlayan ilişki, ilerleyen zamanda tehdit unsuruna dönüşüyor ve bitcoin karşılığı şantaj yapılıyor.

840 bin pound maaş

Digital Shadows isimli siber güvenlik şirketi, Temmuz 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında siber suç çetelerinin izini sürerek bu yeni dolandırıcılık modelini deşifre etti. Çeteler, suç ortaklarına yıllık 250 bin pound’dan başlayan ödemeler yapıyor, bu kişilerin yıllık maaşı bilişim teknolojilerine hakimiyetine göre kimi zaman 840 bin pound’a kadar çıkabiliyor.

Çetelerin hedefleri arasında geliri, pozisyonu veya itibarı yüksek olan; doktor, avukat, şirket yöneticisi gibi kişiler yer alıyor. The Independent’a konuşan bir Digital Shadows yetkilisinin belirttiğine göre, bu profilde kişilere ulaşmak için en ideal sosyal medya ağı LinkedIn. Gazeteye konu hakkında görüş veren LinkedIn sözcüsü de kullanıcıları, şüpheli durumlarda hemen kendileriyle iletişime geçme konusunda uyardı.