SOSYAL MEDYA

Sebla Kutsal | 13.06.2017 - 11:19

Sosyal medya çok bunalttıysa bink’leyin!

Sosyal medya kullanımı bağımlılık haline gelmişken, Binky bu bağımlılığa panzehir olacak sahte bir sosyal medya deneyimi vaat ediyor.

Facebook, Instagram, Twitter… Sosyal medyada neler olup bittiğine sürekli olarak bakmak günümüzde milyonlarca insan için neredeyse bir kompülsiyon haline gelmişken, Dan Kurtz isimli bir geliştirici, sosyal medya bağımlılığımızın ağırlıklı olarak “aşağı kaydırma” alışkanlığından kaynaklandığı fikrinden yola çıkarak Binky isimli mobil uygulamayı geliştirdi.

Binky, bu isteği aktüel sosyal medya içeriğinden farklı olarak; sıkıcı ve rahatsız edici olmayan çok sıradan bir içerikle sunulan “sahte sosyal medya” ile karşılıyor. Buradaki gönderiler “bink” olarak adlandırılıyor.

“Şaka gibi başladı”

TechCrunch’a konuşan Dan Kurtz, Binky’yi geliştirme sürecinin tamamen bir şaka gibi başladığını söylüyor, hatta bu sayede ciddi bir girişimden çok daha başarılı olduğunu düşünüyor. Sosyal medyadaki içeriklerin öfke, stres ve hüzün barındırdığını görerek bu işe girişen Kurtz, uygulamasını hayata geçirdikten sonra telefonuna indirip nasıl bir deneyim yaşadığını şöyle anlatıyor: “İçerik acayip komik ya da çılgınca değil, sıradan konular var ve oyalanmanızı sağlıyor. Aşağı doğru kaydırdıkça dağ fotoğraflarına, bir ineğe, Red Hot Chili Peppers’a ve gerçek chili peppers’a (acı kırmızıbiber) denk geldim. Fotoğraflardaki yazılar tamamen görselde yer alan objelerin isminden ibaretti.”

Elektronik sigara gibi…

Kurtz, bir Facebook Messenger konuşmasında ise uygulamasının mantığını şu sözlerle ifade ediyor: “Binky, sosyal medyada sürekli aşağı kaydırma alışkanlığımızın haberleri veya bizden daha mutlu arkadaşlarımızı takip etmek olmadığını ortaya koyuyor. Bunu yapıyoruz, çünkü telefonumuzdaki şeyler arasında ekranı kaydırarak ilerlemek istiyoruz.”

Kısacası, Bink uygulaması sosyal medyada bağımlı hale geldiğiniz el alışkanlığını (kaydırma) aktüel bir sosyal medya içeriği olmadan yapmanızı sağlıyor. Sigarayı bırakmak için bir basamak olan kullanılan, içeriği farklı olsa da el alışkanlığını devam ettiren elektronik sigaralar gibi düşünebilirsiniz. Bir sonraki aşama sosyal medyayı tamamen bırakmak mıdır, bilinmez, ama ilginç bir deneyim için göz atılabilir. Uygulama iOS’ta ücretsiz olarak mevcut, Android için ise hazırlık aşamasında.