Skip to main content

Geçtiğimiz hafta 4 Haziran tarihinde yapılacağı açıklanan Sony PlayStation 5 lansmanı, ABD’de yaşanan olaylar sebebiyle ertelendi.

2020 yılının en çok beklenen olaylarından olan Sony PlayStation 5 için Sony’den sürpriz bir tarih açıklaması geldi. Resmi Twitter hesabından açıklama yapan Sony, ABD’deki olaylardan dolayı bu kararı aldığını belirtti. Bilindiği üzere tanıtım etkinliğinin tarihi 4 Haziran olarak açıklanmıştı.

Sony’den yapılan resmi açıklamada şöyle denildi, “4 Haziran tarihindeki PlayStation 5 etkinliğini erteleme kararı aldık. Dünya genelindeki oyuncuların PS5 oyunlarını heyecanla beklediğini biliyoruz ancak bugünlerin kutlama zamanı olmadığını düşünüyor ve daha önemli seslerin duyulması için geride duruyoruz.”

Sony, Black Lives Matter hareketini destekleyen bir açıklama da paylaştı. Şirket, “Siyah ırklara karşı sistem ırkçılığı ve şiddetini kınıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bloomberg’de yer alan habere göre ilk plana göre 2 milyon adet daha az üretilecek olan cihaz Mart 2021’de bitecek mali yıl içerisinde yaklaşık 5-6 milyon bandına çıkabilecek. Bir önceki nesil oyun konsolu PlayStation 4, satışa sunulduğu ilk iki çeyrekte 7,5 milyon satmıştı.

PlayStation 5’in açıklanan teknik özellikleri ise şöyle:

İşlemci: 8x Zen 2 çekirdek – 3,5 GHz
GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
GPU mimarisi: Özel RDNA 2
Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit
Bellek bant genişliği: 448 GB/sn
Dahili depolama: 825 GB SSD
IO: 5,55 GB/sn (Ham) 8-9 GB/sn (sıkıştırılmış)
Artırılabilir hafıza: NVMe SSD Slotu
Harici depolama: USB HDD desteği
Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü