OYUN

DigitalAge | 14.09.2020 - 09:59

Sony, PlayStation 5 için beklenen tarihi verdi

Sony, PlayStation 5 fiyatı ve çıkış tarihinin açıklanacağı etkinlik için merak edilen tarihi duyurdu.

2020 yılının en çok beklenen olaylarından olan Sony’nin yeni nesil amiral gemisi konsolu PlayStation 5’in tanıtımı coronavirus salgını nedeni ile geçtiğimiz Haziran ayında online olarak gerçekleşmişti. Microsoft’un Xbox Series X ve Series S konsollarının fiyatını açıklamasının ardından Sony’den de beklenen açıklama sonunda geldi. PlayStation 5’in fiyatı ve çıkış tarihinin açıklanacağı etkinlik için merak edilen tarih açıkladı.

PlayStation 5 için yeni etkinlik tarihi verildi

Sony, yaptığı duyuru ile birlikte PlayStation 5 için 16 Eylül tarihinde bir etkinlik düzenleneceğini müjdeledi. Türkiye saati ile 23:00‘da başlayacağı ifade edilen bu etkinlikte ise yeni nesil konsolun fiyatının ve çıkış tarihinin açıklanması bekleniyor.

Sony PlayStation 5 özellikleri

Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, 8 çekirdekli 3.5 GHz hızı destekleyen AMD Zen 2 işlemcisi ile dikkat çekiyor. 8K çözünürlüğü destekleyen oyun konsolu, 2,23 GHz frekans hızında 36 bilgi işlem birimine sahip. 825 GB SSD’ye sahip PlayStation 5, bir önceki jenerasyondan çok daha hızlı. Konsolun en güçlü özelliklerinden biri ise, 16 GB GDDR6 / 256 Bit RAM’e sahip olması. Optik sürücü olarak ise 4K UHD Blu-ray sürücü tercih edilmiş.

PlayStation 5’in Digital Edition sürümü de tanıtıldı. Bu sürümün üzerinde herhangi bir harici disk girişi olmayacak ve oyuncular, PlayStation Network üzerinden satın aldıkları oyunları internet aracılığıyla cihaza yükleyecekler.

PlayStation 5 teknik özellikleri

İşlemci: 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU, 3,5 GHz’e kadar
Grafik İşlemci: AMD Radeon RDNA 2, Işın izleme hızlandırma desteği, 2,23 GHz’e kadar değişken frekans
RAM: 16 GB GDDR6 RAM
Depolama: 825 GB SSD, 5,5 GB/sn okuma hızı
Ses: Tempest 3D
Oyun Diski: 100 GB/disk’e kadar Ultra HD Blu-ray
Video Çıkışı: 4K 120 Hz, 8K, VRR desteği (HDMI 2.1)