Skip to main content

Sony Computer Entertainment Inc. (SCE) ve Sony Network Entertainment International tek çatı altında birleşiyor

 

Sony Computer Entertainment Inc. (SCE) ve Sony Network Entertainment International LLC (SNEI), donanım, yazılım, içerik ve ağ hizmetleri operasyonları da dahil olmak üzere, SCE ve SNEI’ye ait tüm iş birimlerinin güçlerini birleştiren Sony Interactive Entertainment LLC (SIE) adlı yeni şirketin kuruluşunu duyurdu. Merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Mateo şehrinde olacak olan SIE, 1 Nisan 2016 Cuma gününden itibaren Tokyo ve Londra’da da kilit global ticari operasyonlarını hayata geçirecek.

SIE LLC’nin Arka Planı ve Kurulmasının Ardındaki Amaç Kurumsal Strateji ve Finansal Hedef
Kasım 1993’te kurulan SCE, orijinal PlayStation sistemini ilk olarak Aralık 1994’te Japonya’da piyasaya sürerek tamamen yeni bir oyun bazlı eğlence pazarı oluşturdu. O zamandan bu yana, SCE aralarında mevcut PlayStation 4 sisteminin de bulunduğu her nesil ile yenilikler yapmaya ve eşi görülmemiş özellikler sunmaya devam ederek bilgisayarlı eğlence dünyasında devrim yaptı. SCE ayrıca şirket tarafından geliştirilen yüksek performanslı donanımlar üzerinde bulunan özellikler ile her bir PlayStation platformunda gerek SCE Worldwide Studios gerekse üçüncü taraf geliştirici ve yayıncıların son derece yüksek beğeni alan çok çeşitli yazılımları ile hayata geçirilen cazip oyun deneyimlerini de dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara sundu.

sony-interactive-entertainment-kuruluyor

Nisan 2010’da kurulan SNEI, premium eğlence hizmet markası PlayStation Network (PSNSM) ile benzersiz ağ hizmetlerinden oluşan güçlü bir portföy sunuyor. SNEI’nin portföyünde, kullanıcıların dijital oyunlar ve diğer oyun içerikleri satın alabildiği başlıca noktalardan biri olan PlayStation Store gibi oyun ile ilişkili hizmetler geniş bir özel oyun özellik ve içerikleri yelpazesi sunan PlayStation Plus üyelik hizmeti ve kullanıcıların çeşitli ağa bağlı cihazlar üzerinde geniş yelpazeye yayılmış PlayStation 3 oyunlarının keyfini sürmesine imkân veren PlayStation Plus üyelik hizmeti bulunuyor. PSN üzerinde, ayrıca televizyon deneyimini yeniden keşfeden öncü bulut tabanlı TV hizmeti PlayStation Vue kullanıcıların geniş bir film ve TV program kataloğundan yararlanmasına imkân veren isteğe bağlı video ve işlem hizmeti PlayStation Video ve Spotify’ın sınıfının en iyi müzik deneyimini sunan bir müzik dinleme noktası olan PlayStation Music de yer alıyor.

PlayStation 4, Kasım 2013’te piyasaya sürülmesinden bu yana, rekor kıran bir global genişleme ve büyüme sergilemeye devam ederken tam ölçekli faaliyete Kasım 2006’te geçen PSN ise, her gün milyonlarca kullanıcıya ulaşan yeni teklifleri ile genişlemesini sürdürüyor. Aynı zamanda, donanım, yazılım, içerik ve ağ hizmetleri pazar ortamlarının sürekli olarak gelişmesi ile, hem SCE hem de SNEI’nin ticari güçlerini tek bir odağa sahip tek bir kuruluş altında birleştirerek PlayStation’ın dünyanın her yanındaki tüketicilere çığır açan eğlence deneyimleri sunmaya devam etmesini sağlamak da önem kazandı.

SIE’nin kurulması ile, her iki şirket donanım, yazılım, içerik ve hızla büyüyen ağ iş kollarındaki kaynaklarını birleştirerek şirketi tüm alanlarda daha yüksek rekabet gücü, sürekli genişleme ve pazar liderliği için konumlandırmış oluyor. SIE, PlayStation markası altında benzersiz interaktif eğlence deneyimleri sunmak üzere tüketicilerin ve değişimden geçen dijital pazarın ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilecek.

SIE’nin başlıca kurumsal stratejileri, PlayStation kullanıcı bağlılığının korunması ve arttırılması, Ücret Ödeyen Kullanıcı Başına Ortalama Gelir’in arttırılması ve yan gelirlerin yükseltilmesinden oluşuyor. SIE, dünyanınation dört bir yanındaki tüketicilere sağlanan sınıfın en iyisi oyunlar ve ağ hizmetleri etrafında oluşturulan, entegre bir deneyim sunarak, PlayStation işini aktif şekilde genişletmeye devam edecek.