İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 20.02.2015 - 23:32

Sony artık bir elektronik şirketi değil

Sony, Hollywood, PlayStation ve iPhone'u odağına alıyor

Sony CEO’su Kazuo Hirai, Sony’nin kamera sensörleri ve PlayStation birimleriyle, operasyon kârını üç yıl içinde beş katına çıkarmayı planladığını belirtiyor. Şirket, gerçekleştirmek istediği bu planını TV ve akıllı telefon sektörlerinden ayrıldığı bir stratejide gerçekleştirmek istiyor.

Sony’nin CEO’su tüketici elektroniği firmasının akıllı telefon gibi alanlarda artık satışların gidişatının iyi olmadığı açıklamasında bulundu. Bu durumun nedeni olarak da Apple ve Samsung gibi sektörün öncü markalarının yanında daha ucuz telefonlar üreten Asyalı üreticilerin yoğun rekabetini gösteriyor.

Sony, farklı sektörlere yayılmak yerine daha kârlı iş alanlarına odaklanmayı tercih ediyor. 2015 mali yılı için yedi yıl içinde altıncı kez zarar edeceği tahminini yapmasının ardından şirket, kamera sensörleri, video oyunlar ve eğlence dünyasını odağına alacak.

Hirai’ye göre; Sony, alacağı kararlarla üç iş alanını odağına taşıyacak

  1. Sony Pictures Entertainment, geçtiğimiz yıl sonunda hack’lenmesinin ardından Şubat ayı başında Sony Pictures Eş Başkanı Amy Pascal’ı kovdu. Bu durumun Hollywood stüdyosunun dikkatini çekmeyi başaracağına mı yoksa bir fırsatı kaçıracağına mı işaret olacağını zaman gösterecek.
  2. PlayStation birimi, PS4 ile yeni nesil konsol yarışında başı çekmeyi başardı. Mobil stratejisini netleştirecek şirket, PlayStation Mobile’ı unutarak Vita’nın da başarısızlığı görmesine neden oldu.
  3. Apple’a iPhone akıllı telefonları için fotoğraf sensörleri satması.

Şirketin almış olduğu birimleri ayırma kararı henüz pek bir anlam ifade etmiyor. Hatırlarsınız Sony, CES’te yeni Android ile çalışan TV’leri tanıtmıştı.

Uzun dönemde şirketin atacağı adımlar, Sony’nin sadeleşeceğine işaret ediyor. VAIO PC birimi geçtiğimiz yıl satılmıştı ve yakın zamanda bağımsız bir şirket olarak ilk hibrit laptop’larını tanıtmıştı.

Kaynak: The Verge, Business Insider

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Maurizio Pesce