Skip to main content

50 milyon Facebook kullanıcısını etkileyen güvenlik ihlali nedeniyle şirket para cezasına çarptırılabilir.

Yaklaşık 50 milyon kullanıcının hesabının bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmesine neden olabilecek bir güvenlik açığı keşfeden Facebook‘a, bu ihmali çok pahalıya patlayabilir. 25 Eylül tarihinde fark edilen ve üzerinde çalışmaya devam edilen dev bir güvenlik açığını geçen hafta kamuoyuna duyuran Facebook, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (GDPR) gereğince 1,63 milyar dolar para cezasına çarptırılabilir.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Facebook’un İrlanda’da bulunan baş denetçisi konumundaki Veri Koruma Komisyonu saldırının türü ve kapsamı hakkında Facebook’tan daha fazla bilgi talep etti. Bu saldırı nedeniyle GDPR’ın ihlal edildiğine hükmedilmesi halinde Facebook’un alabileceği maksimum ceza 1,63 milyar doları bulabilir. Sızıntıdan önce Facebook’un kullanıcılarını korumak için gerekli adımları atıp atmadığı, sosyal medya devinin alması muhtemel cezada belirleyici etken olacak.

ABD’li sosyal medya platformu Facebook yaklaşık 50 milyon kişinin güvenlik ihlalinden etkilendiğini geçen cuma duyurmuştu. Facebook’un ‘Başkasının Gözünden Gör’ özelliği üzerinden gerçekleştirildiği belirtilen siber saldırının, yetkililer tarafından 25 Eylül’de ortaya çıkartıldığı, iki gün içinde gerekli önlemlerin alındığı ve güvenlik ihlalinden etkilenen kullanıcıların mesajla bilgilendirildiği açıklanmıştı.