Skip to main content

Türkiye’den Brisa’nın sponsor olduğu Solar Impulse güneş enerjisiyle yaptığı devri alemde Atlantik geçişini tamamladı

Brisa’nın Türkiye Resmi Partneri olarak desteklediği Solar Impulse, sadece güneş enerjisi kullanarak gerçekleştirdiği devri alem macerasında yeni bir ilke imza attı. 15. kez havalanan Solar Impulse, hiç durmadan 3 gece 4 gün süren bir uçuşla Atlantik Okyanusu’nu aştı ve Seville San Pablo Havalimanı’na ulaştı. Dünya tarihinin en zorlu yolculuklarından Atlantik Okyanusu geçişi böylece ilk kez temiz enerjinin gücü kullanılarak tamamlanmış oldu.

2015 yılında Abu Dabi’den başlayan bu tarihi yolculuğun son durağı Sevilla oldu. 15. kez havalanan Solar Impulse 3 gece 4 gün süren zorlu bir uçuşun ardından Avrupa’ya ulaştı.

Solar Impulse Atlantik Okyanusu’nu aştı

Zorlu Atlantik geçişinin başarıyla tamamlanmasıyla Solar Impulse’ın yolculuğun geleceği için ilham verdiğini belirten Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay, “Kendimizi yalnızca ‘lastik üreticisi’ olarak görmüyoruz, bir ‘değer sağlayıcı’ olarak konumlandırıyoruz. Tüm paydaşlarımız için, onlarla beraber, yolculuğun geleceğini tasarlıyoruz. Bu vizyonla kastettiğimiz mobilitenin yanısıra, şirketimiz ve tüm paydaşlarımız için geleceğin dünyasına giden bir yolculuk. Bu bizim için bugünden gelecek için çalışmak ve değer katan çözüm üretmek demek. Aynı vizyonla hareket eden ve temiz enerjinin gücünü kanıtlayan Solar Impulse programının Türkiye’den tek destekçisi olmaktan gurur duyuyoruz. ” dedi.