SOSYAL MEDYA

Burcu Şahin | 19.04.2017 - 15:35

Snapchat’e üç boyutlu özellik: ‘Dünya Lensleri’

Snapchat, Dünya Lensleri (World Lenses) adını verdiği yeni özelliğini kademeli olarak kullanıma sunuyor. Detaylar haberimizde...

Snapchat, her zaman olduğu gibi özgün yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği sevilen paylaşım platformu Snapchat, popüler filtrelerini yüzlerin ötesine taşıyan yeni özelliğini kademeli olarak kullanıma sundu. World Lenses (Dünya Lensleri) adı verilen yeni özellik, telefonunuzun kamerasıyla çevredeki nesnelerin üzerine üç boyutlu, artırılmış gerçeklik ögeleri yerleştirmenizi sağlıyor.

Arka kamera ile birlikte aktif olabilen Dünya Lensleri özelliği ile, bulut, gökkuşağı, çiçekler gibi kaydedilen fotoğraflarda veya videolarda karşımıza çıkıyor. İstediğiniz nesneyi seçtikten sonra uygulama gerçek dünyada bu nesne varmış gibi davranıyor.

Snap, yayınladığı blog yazısında aktif ettiği yeni Dünya Lensleri özelliğini artırılmış gerçeklik olarak tanımlamıyor. Şirket bu özelliğin nasıl kullanılacağına odaklanarak “dünyayı boyayın’ ve ‘3 boyutlu deneyimler’ gibi ifadelere yer veriyor. Snapchat tarafından geliştirilen özelliğin günlük olarak güncelleneceğini de belirtelim. “Dünya Lensleri”nin aşağıdaki tanıtım videosunda geçtiğimiz yıl Pokemon Go’dan aşina olduğumuz gerçek dünya üzerine yerleştirilen sanal görüntüler görülüyor.