UYGULAMA & YAZILIM

DigitalAge | 02.01.2014 - 16:31

Snapchat ve Skype 2014’e hacklenerek girdi

Fotoğraflı mesajlaşma uygulaması Snapchat ve sesli ve görüntülü konuşma programı Skype hacker saldırısına uğradı.

Snapchat ve Skype uygulamaları 2014’e sancılı başladı. 4,5 milyondan fazla Snapchat kullanıcı adları ve telefon numaraları online olarak sızdırılırken; Skype’ın Twitter, Facebook hesapları ve blogu Suriye Elektronik Ordusu (SEA) hack’lendi.

Snapchat’te 4,6 milyon kullanıcı hesap bilgileri ele geçirildi

4,5 milyondan fazla fotoğraflı mesajlaşma uygulaması Snapchat kullanıcı hesap bilgileri sızdırıldı. Bu sızdırma işlemi de anonim hacker’ların SnapchatDB.info sitesinden paylaştıkları bilgi sonrasında gerçekleşti.
Bilgi veri tabanı, şu anda erişilemez durumda olan SnapchatDB.info adresi aracılığıyla SQL veya CSV dosyaları olarak indirilebiliyordu. Sitenin önbellek olarak şuradan görüntüleyebilirsiniz.

Mashable’a konuşan hacker grubu, amaçlarının bilgilere erişimi kolaylaştıran güvenlik açığına dikkat çekmek olduğunu belirtti. Ayrıca grup yaptıkları açıklamada Snapchat’in bu açığı da kapatmak adına yeterli önlem almadığına değindi.

ZDNet’in haberine göre; bir hacker grubu yakın zamanda güvenlik şirketi Gibson Security’nin ortaya çıkardığı güvenlik açığını kullandı.

Snapchat CEO’su Evan Spiegel, hukuki yaptırım üzerine çalışmalarını sürdürdüklerini ve yakın zamanda bir güncelleme yayınlacakları bilgisini verdi.

Skype’ın Twitter, Facebook hesapları ve blogu hack’lendi

Skype’ın Twitter, Facebook hesapları ve blogu Suriye Elektronik Ordusu (SEA) hack’lendi.

Hack saldırısının başlamasının sonrasında SEA, Skype’ın Twitter hesabından tweet attı. Skype’ın resmi Twitter hesabında “Microsoft hesabınızı kullanmayın, bilgilerinizi hükümetlere satıyorlar” mesajı paylaşıldı. The Next Web’in haberine göre; benzer bir mesaj da Skype’ın Facebook sayfasında yer buldu, ancak kısa süre içinde kaldırıldı.

Skype, resmi blogunda Suriye Elektronik Ordusu (SEA) tarafından hack’lendiğini ve “casusluk yapmayı bırakın” mesajına yer verdi.