Skip to main content

Snapchat hack’lendi, 200 bin ‘kendi kendini yok eden’ çıplak fotoğraf sızdırıldı

Hacker’lar, Snapchat fotoğraf ve videolarının yer aldığı dev veritabanını yayımladı. Hacker’ların, yayımladıkları dosya arşivlerini toplamalarının yılları aldığı söyleniyor.

Daha önceden de ünlülerin fotoğraflarına yapılan hack saldırısıyla kötü ünlenen sohbet forumu 4chan kullanıcıları bu hack olayına ‘The Snappening’ adını veriyor. Yapılan hack’lemenin yakın zamanda ünlüleri hedefine alan iCloud hack’lemesinden daha büyük ölçekli olduğu söyleniyor.

Yakın zamanda fotoğraf paylaşımlarının yapıldığı sohbet odalarında büyük bir olayın yaşanacağı haberi konuşuluyordu. Perşembe günü (10 Ekim) de bu paylaşım yani hack’lemeyle ulaşılan veriler, kullanıcılara ulaşılabilir hale geldi. Üçüncü parti Snapchat istemci uygulaması, yıllardır gönderilen tüm fotoğraf ve videolarını topluyordu. Hacker’lara da Snapchat’te kullanıcıların silindiğini düşündüğü 13 GB’lık bir arşive erişim sağladı.

4chan sitesinin kullanıcıları, dosyaları indirdi ve şu anda aranabilir veritabanı oluşturulması sürecinde yerini aldı. Bu veritabanında Snapchat kullanıcı isimlerine göre çalınan fotoğraf araması yapılabiliyor.

Snapchat dosyaları online ortamda sahte yarışma sitesi viralpop.com’da paylaşıldı. Viralpop.com’da düzenlenen yarışmada yer almak isteyen kullanıcıların bilgisayarlarına zararlı yazılım yüklenmesine neden oldu. Şu anda siteye erişim sağlanamasa da, Snapchat dosyalarını indirmiş binlerce kullanıcı bulunuyor.

Dosyalar şu şekilde görünüyor:

Hack’lenmiş olan 2 internet sitesi bulunuyor

Ortaya çıkan diğer bir haber de üçüncü parti Snapchat istemci uygulaması Snapsave’di. Popüler Android uygulaması, kullanıcılara Snapchat fotoğraf ve videolarını saklamasına imkân sağladı. Uygulamanın, resmi Snapchat uygulamasında görüntülenenleri otomatik olarak silmesi gerekiyordu.

Anonim bir fotoğraf paylaşım sitesi, Business Insider ile bağlantıya geçerek, asıl etkilenen sitenin SnapSaved.com olduğunu iddia etti. Sunulan hizmet, Snapchat uygulaması için web istemcisi olarak yer alıyor. Kullanıcılar, bu hizmet ile fotoğraf ve videolarını online olarak saklayabiliyordu. Ancak kullanıcılar, sitenin her şeyi kaydediyor ve web server’ında saklıyor olduğundan habersizdi.

Ekim 2013’de SnapSaved, şöyle görünüyordu:

SnapSaved, birkaç ay önce gözden kayboldu. Şu amda URL, televizyon antenleri satan Danimarkalı e-ticaret sitesine yönlendiriliyor. Online’da paylaşılan Snapchat fotoğraflarında Danimarkaca mesajlar yer alıyor.

4chan kullanıcıları SnapSaved’in paylaşılan dosyaların kaynağı olduğunu iddia ediyor

4chan kullanıcıları, fotoğrafların büyük kısmının çocuk pornosu kapsamına girdiğini belirtiyor. Gençler arasında yapılan gönderilerin görüntülendikten sonra hemen silinmesi gerekiyordu. Snapchat kullanıcılarının yarısı 13 ila 17 yaşları arasında.

Snapchat uygulamasının kullanıcı verilerinin güvenliği üzerinde çok da iyi bir geçmişi bulunmuyor. Geçtiğimiz yıl, güvenlik araştırmacıları uygulama aracılığıyla Snapchat kullanıcılarının telefon numaralarına ulaşılabileceğini ortaya çıkardı. Şirket, bu yılın başlarında 4,6 milyon kullanıcı adı ve telefon numaralarının online’da paylaşıldıktan sonra özür dilemek zorunda kalmıştı.

Kaynak: Business Insider, International Business Times

Fotoğraf: The Next Web