Skip to main content

Smart Glasses, görme engellilerin görebilmesi için 3D kameraları kullanıyor

Görme engelli kişilerin hayatını değiştirmesi beklenen yeni buluş, “Smart Glasses“, Oxford Üniversitesi Profesörü Stephen Hicks ve ekibi tarafından tasarlandı.

Gözlükte bulunan özel kameralar beyne gerekli sinyalleri ilettiğinden görme engelli kişi bir çizgi film edasıyla siyah-beyaz figüre ulaşıyor.

Görme engellilerin yakın mesafeyi görebilmeleri sağlanacak

Stephen Hicks görüşün görme engelli kişilerin derinliği algılayabileceği şekilde uyarlandığını belirtti:

Akıllı gözlükler Oxford’da görme engelli kişilere daha iyi bir dünya sunmak adına üç yıldır üzerinde çalıştığımız bir proje. Kör kaldığınızda genelde beyninizde belirli bir görüş sinyali sabit kalır ve bu karmayı kameralar yardımıyla, kullanıcının en yakınındaki objeleri görünür kılmak için kullanacağız. Yüz tanımalarını sağlayacağız

Üç boyutlu (3D) kameralara sahip olan gözlük, yakındaki objeleri hedef alıyor ve onların çevresindeki dünyayı arka plan olarak resmediyor.

Hicks, projeyi şöyle detaylandırıyor:

Görseli, yüksek kontrastlı bir çizgi film görüntüsünü yaratarak kullandık. Aynı zamanda insanın normal görüntüsüyle bu görüntüleri eşleştirip değiştirebiliyoruz. Onlara siyah-beyaz yeni bir gerçeklik yaratıyoruz.

Avrupa’da 30 milyon görme engelli ve kısıtlı görme yetisine sahip kişi ikamet ediyor.

Smart Glasses” adıyla pazara sunulacak olan ürün görme yetisini kaybeden kişiye renkli bir gerçek görüntü sağlamıyor ancak çevresinde olan biteni algılamasına yardımcı oluyor.

Kaynak: euronews