Skip to main content

Ufkunuzu açacak internet sitelerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz

Kedi videoları izleyerek veya Facebook Haber Kaynağı’nda vakit kaybetmekten sıkılmadınız mı?

Online olduğunuz zaman daha üretken olmayı ister misiniz?

İşte ufkunuzu açacak internet siteleri:

Digital Photography School – Fotoğraf alanında yeteneğinizi geliştirmek için sitedeki makaleleri okuyabilirsiniz. Fotoğrafa yeni başlamışsanız bile, bu yazılar oldukça yararlı. Sitede ayrıca diğer fotoğrafçılarla bağlantı kurabileceğiniz aktif forum bölümü bulunuyor.

Duolingo – Dil becerilerinizi eğlenceli ve bağımlılık yaratıcı oyunları sunan site ile geliştirebilirsiniz. Ücretsiz olarak üniversite seviyesinde eğitim imkânı sunuyor. Dil öğrenmede daha fazla ücretsiz materyal arıyorsanız; ayrıca BBC Languages’i deneyebilirsiniz.

Factsie – Bu sitede ilginç tarihi ve bilimsel gerçekleri okuyabilirsiniz. İlginç bilgilerin yer aldığı bilgilerde linklerle paylaşılan kaynaklara yönlendiriliyor.

Fast Company’nin 30 second MBA kanalı – Başarılı liderlerden kısa video klipler ile iş hakkında yararlı önerilere ve hayat derslerine ulaşabilrsiniz.

Freerice – Bu internet sitesi ile sözcük dağarcığınızı genişletebilirsiniz.

Gibbon – Yeni bir şeyler öğrenmede oldukça yararlı playlist’e ulaşabilir; yayımlanan makale ve videoları toplayabilirsiniz. Paylaşılanlar arasında iOS programlamasından verimli hikâye anlatımına kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Instructables – Eğlenceli videolar ve basit anlatımlarıyla tenis topu fırlatıcıdan arka bahçede yer alacak ahşap eve kadar her şeyin nasıl yapılacağını bulabilirsiniz. Ayrıca kendi oluşturduklarınızı siteye yükleyebilir; böylelikle tüm dünyaya ne yaptığınızı duyurabilirsiniz.

Hala daha fazlasını mı öğrenmek istiyorsunuz? eHow sitesini ziyaret ederek; nasıl yemek pişireceğiniz, dekore edeceğinizi ve daha bir çok konuyu öğrenebilirsiniz.

Investopedia – Yatırım yapma, pazarlar ve bireysel finansman konularında bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz.

Khan Academy – Yardımcı videolar yardımıyla çeşitli konular hakkında bilgi sahibi kalmayıp; pratik yapma fırsatını bulacaksınız ve ayrıca öğrenme istatistiklerinin takibini de yapabileceksiniz.

Hakkında fikriniz olan konuları ileri seviyeye taşımak için oldukça yararlı bir yöntem.

Öğrenebileceğiniz diğer siteler ise Udacity, Coursera, AcademicEarth, Memrise ve edX.

Lifehacker – Oldukça kullanışlı olan bu sitede ipuçları, kısa yolları ve yapacaklarınız için gerekli dosyaları indirebilirsiniz.

Lumosity – Beyninizi eğlenceli, bilimsel olarak tasarlanan oyunlarla eğitebilirsiniz. Hafızanızı geliştirmek için Kişiselleşmiş Eğitim Programı’nı (Personalized Training Program) oluşturabilirsiniz.

Powersearching with Google – Google aramada istediğiniz her şeyi nasıl arayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Quora – Akıllı insanlar tarafından sorularınızın yanıtlarını bulabilir; diğer insanların sorduğu soruları okuyabilirsiniz.

Recipe Puppy – Mutfağınızda bulabildiğiniz malzemeleri arama motoruna yazın; bunun sonucunda yapabileceğiniz tariflerin listesini bulabilirsiniz.

Spreeder – Ücretsiz online hızlı okuma yazılımı, sizin okuma hızınızı ve anlayışınızı geliştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken; okumak istediğiniz metni yapıştırın ve bu site geri kalanı yapar.

StackOverflow – Yazılımcılar için soru – cevap stilini benimseyen bu site genel olarak yazılımcının en iyi arkadaşı. Kod yazılımını öğrenmek için diğer kaynaklar ise Learn X in Y Minutes, Codeacademy ve W3Schools.

TED-Ed – TED’in yeni oluşturduğu site ‘paylaşılmaya değer dersler’ sloganından yola çıkıyor. Dünya çapında meraklı kullanıcılara yönelik uzman eğitmenler, senaryo yazarları ve animatörler tarafından ödül kazanan, animasyonlu derslerin yer aldığı bir kütüphane oluşturuldu. YouTube’da yer alan eğitici videolara sorular, tartışmalar ve diğer destekleyici materyalleri ekleyerek; kendi oluşturduğunuz dersleri tüm dünya ile paylaşabilirsiniz.

Unplug The TV – TV izlemek yerine bu siteyi izleyin sloganını kullanan eğlenceli internet sitesi bilgilendirici videolara yer veriyor.

VSauce – Bu YouTube kanalı, ilginç gerçeklerin yanında yaşadığımız dünyanın aslında ne kadar büyüleyici olduğunu fark ettirecek internetin en iyilerini sunuyor. Eğer dünya kendi ekseni etrafında dönmemeye başlarsa ne olur? Neden sıkılırız? Bu soruların yanıtını bulmak için videoları izleyin.

Kaynak: Business Insider

Fotoğraf: Shutter Stock