ATAMALAR

DigitalAge | 01.02.2017 - 17:10

Apple’a ilham veren Xerox PARC'ın başına Türk CEO

Silikon Vadisi’nin önde gelen AR-GE laboratuvarlarından biri olan Xerox PARC’ın başında artık bir Türk bulunuyor.

Apple’a ilham veren Silikon Vadisindeki Ar-Ge laboratuarlarından biri olan Xerox PARC’ın CEO koltuğuna artık Tolga Kurtoğlu oturacak.

Türk bilim insanı Tolga Kurtoğlu ise 2006-2010 yılları arasında NASA’da görev yapmış ve 2010 yılı itibariyle Xerox Parc’da çalışmaya başlamıştı. Yedi yıl boyunca birçok önemli görev almış olan Kurtoğlu Xerox Parc’ın CEO’su olarak atandı.

Xerox PARC, şu anda günlük hayatta kullandığımız birçok teknolojinin icat edildiği merkezlerden biri. İlk akla gelen örnek arasında ilk bilgisayar, lazer yazıcı, Grafik Arayüz Kartı (GUI), ethernet, mouse (fare) yer alıyor. Ancak Xerox PARC’ın ismi en çok Apple ile duyuldu. Gerçek anlamdaki ilk mouse’u üreten şirket, Steve Jobs’un Mac’lere mouse’u dahil edebilmesini mümkün kılmıştı. Ayrıca grafiksel kullanıcı arayüzünü de geliştiren Xerox PARC, bugün kullandığımız işletim sistemlerinin sıkıcı yazılardan ibaret olmasının önüne geçmiş ve grafiksel arayüz sayesinde kullanıcı deneyimini üst noktalara taşımıştı.


1976’da İzmir’de doğan Xerox PARC’ın yeni CEO’su Tolga Kurtoğlu, İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitiren Kurtoğlu, 2001’de ABD Carnegie Mellon Üniversitesi Makine Mühendisliği Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. Doktora derecesini ise 2007’de ABD Austin Texas Üniversitesi’nde yaptı. 2001 Ağustos ayında Dell’de tasarım mühendisi olarak işe başladı. Dell’den sonra, doktora yapan Kurtoğlu, 2006 Haziran’dan 2010 yazına kadar Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) bilimadamı olarak çalıştı. 2010’da Xerox PARC’a geçti. Xerox PARC’da da ilk olarak Ar-Ge yöneticisi, ardından Direktör ve Başkan Yardımcılığı yaptı.