Skip to main content

Sigorta sektörünün uzun zamandır beklediği Sigorta Denetleme ve Düzenleme Kurumu (SDDK) nihayet kuruluyor.

Sigorta sektörünün beklediği Sigorta Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun (SDDK) kurulması için son aşamaya gelindi. SDDK’nın kurulmasında piyasaların beklenti ve ihtiyaçlarının giderilmesinin yanı sıra sektörü disiplin altına alması amaçlanıyor.

Konuya ilişkin bilgi veren IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. Genel Müdürü Murat Çiftçi, Sigorta Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun (SDDK) sigorta sektörünün yıllardır kurulmasını arzu ettiği bir yapı olduğunu vurguladı. SDDK ile birlikte sektöre ilişkin mevzuatların daha çabuk çıkacağını ifade eden Murat Çiftçi, aynı zamanda piyasaların beklenti ve ihtiyaçlarının giderilmesinde çok daha vizyonel aksiyonların alınmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Finansal sistemin yapı taşlarının başında sigorta sektörünün geldiğini de vurgulayan Murat Çiftçi, “Büyüyen bir sigorta sektörü için SDDK’nın varlığı bundan sonraki dönem için vazgeçilmez niteliği taşıyor. BDDK’nın varlığı ile birlikte bankacılık sektörünün şahlanışı gibi SDDK da sigorta sektörünü farklı bir lige taşıyacaktır” dedi.