Skip to main content

Xerox, kaçak sigara ve tütün mamülleri yüzünden devletlerin uğradığı vergi zararını ortadan kaldırmaya yardımcı olacak yeni bir bandrol teknolojisi ve takip sistemi geliştirdi. SecureITT (Secure Intelligent Tax Tag- Güvenli Akıllı…

Xerox, kaçak sigara ve tütün mamülleri yüzünden devletlerin uğradığı vergi zararını ortadan kaldırmaya yardımcı olacak yeni bir bandrol teknolojisi ve takip sistemi geliştirdi.

SecureITT (Secure Intelligent Tax Tag- Güvenli Akıllı Vergi Etiketi ) adı verilen bu çözümü Xerox,  OpSec Güvenlik isimli bir şirketle beraber, Xerox’un Amerika Webster’daki AR-GE laboratuvarında geliştirdi. SecureITT çözümü, sigara paketlerinde kullanılan bandrol etiketlerinin, elektronik olarak takip edilebilen holografik bir damga ile basılması esasına dayanıyor.

Xerox SecureITT çözümü ile birlikte kullanılan Xerox eTRACS (Electronic Tax Reporting and Audit Compliance System – Elektronik Vergi Raporlama, Denetleme ve Uygunluk Sistemi) ile piyasada satılan sigara ve diğer tütün mamüllerinin elektronik takibi yapılıyor ve kontrol ediliyor. Xerox tarafından geliştirilen eTRACKS; tütün ürünlerinin sevkiyatının detayını  elektronik olarak takip ediyor. Vergi uyumu ve  stok, parti takibi gibi farklı raporlama özellikleri ile piyasada satılan ürünlerin uygunluğunu denetliyor.

Geliştirilen teknolojide ayrı bir barkod okuma cihazına ihtiyaç duyulmuyor. Kaçak ve yasal olmayan sigaraların takibi ve denetimiyle birlikte; vatandaşların da içtikleri sigaraları kontrol edip, gördükleri usülsüzlükleri ilgili mercilere ileterek katılmalarına imkan veriyor. Yetkili denetim elemanları ve/veya vatandaşlar sigara ve tütün mamüllerinin bandrollerine basılacak 3 boyutlu QR kodlu halografik görüntüleri; akıllı cep telefonlarına, tablet bilgisayarlarına, laptoplara taratıp okutarak, ürünün yasallığı ile ilgili bilgileri kontrol edebiliyor.

A.B.D Adalet Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre sigara kaçakçılığı yüzünden, sadece A.B.D’de her yıl yaklaşık 5 milyar dolarlık bir kayıp çıkıyor. Türkiye içinde önemli bir problem olan bu sorunla ilgili, benzeri teknolojik çözümlerin lokal sistemlere uyarlanmasıyla önemli bir aşama kaydedilebileceği, istenirse böyle bir sistemin Türkiye gibi bu sorunla mücadele eden ülkelerde de kullanılabileceği, Xerox yetkililerince belirtiliyor.