Skip to main content

 O+KResearch tarafından Kaspersky Lab için yapılan araştırma, tüketicilerin mobil ve online şifreleriyle sanal hırsızların işlerini kolaylaştırdığını gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 34’ü bilgilerini korumak için eski ve kolayca elde edilebilecek şifreleri…


 O+KResearch tarafından Kaspersky Lab için yapılan araştırma, tüketicilerin mobil ve online şifreleriyle sanal hırsızların işlerini kolaylaştırdığını gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 34’ü bilgilerini korumak için eski ve kolayca elde edilebilecek şifreleri tercih ederken, yüzde 12’si de şifreleri unutmamak için bir kağıda yazıp bilgisayarın yanına bırakıyor.
Kolayca elde edilebilecek bir şifre, kişisel fotoğraflarınızdan başlayıp kredi kartı bilgilerine kadar her türlü kişisel verinizin tehdit altında olması anlamına geliyor. Bu nedenle güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümlerinin lider geliştiricilerinden Kaspersky Lab, tüketicilere mobil ve online servislere erişmek için karmaşık şifrelerin kullanılmasını öneriyor. Hatta farklı servisler için aynı şifreyi kullanmamak da önemli. Tek ve basit bir şifre kullananların sadece önemli bilgileri değil, aynı zamanda sosyal ağ sitelerindeki hesapları üzerinden ‘online’ prestijleri de tehdit altında. 
O+K Research tarafından Kaspersky Lab için dünya çapında 25 ülkede gerçekleştirdiği araştırma ise kullanıcıların bu tehdidin farkında olmadığını ortaya seriyor. Çünkü araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 34’ü eski ve kolayca elde edilebilecek şifreleri tercih ettiğinden tehditlere karşı tamamen korumasız duruma düşüyor.


Doğum tarihi çok popüler 

Araştırmaya göre, özel teknikler kullanılmadan kolayca saldırılara uğrayabilecek güvenli olmayan şifre kullanımı oldukça yaygın. 
Örnek olarak doğum tarihi (yüzde 17), göbek adı (yüzde 10) ya da evcil hayvan ismi (yüzde 9) verilebilir. Bunlar gibi bilgiler sadece yakın arkadaşlar ve akrabalarınız tarafından bilinmeyebilir. 
Araştırmaya katılan diğer katılımcıların yüzde 8’i ‘123456’ gibi basit kombinasyonlar kullanırken, yüzde 5’i şifre olarak ‘şifre’ kelimesini tercih ediyor. Bu tarz bir ‘koruma’, kolay tahmin edilen kelimelere dayalı diğer şifreler gibi kolayca ortaya çıkarılıyor. 
Şifre depolama en iyi korumayı sağlıyor 

Kaspersky Lab yetkilileri ayrıca tüketicileri şifrelerini nerede sakladıklarına da dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıyor. Kullanıcıların çoğu (yüzde 71) ezberlemeyi tercih ediyor; aslına bakılırsa bu kötü bir yöntem değil. Ancak bu yöntem kullanıcıların kolay şifreler seçmelerine ya da birden fazla hesap için aynı şifreyi kullanmalarına yol açıyor. Kullanıcıların yüzde 46’sı ise hayati önem taşıyan şifrelerini en az bir kez unuttuklarını itiraf ediyor.