Skip to main content

Siemens ve Microsoft, insan-makine işbirliğinde yeni bir dönem başlatıyor.

Siemens ve Microsoft, insan-makine işbirliğini geliştirmek ve üretkenliği artırmak için tasarlanan, üretken yapay zekâ destekli bir asistan olan Siemens Industrial Copilot’u duyurdu.

Siemens Industrial Copilot ile her iki şirket üretim, altyapı, ulaşım ve sağlık sektörlerine yönelik ek yardımcı pilotlar oluşturmak için birlikte çalışacak.

İşbirliği ile, müşteri şirketlerindeki personele yeni ürünler tasarlarken, üretim ve bakımı organize ederken yardımcı olacak yapay zekâ yardımcı pilotları oluşturulacak.

Siemens Industrial Copilot, Siemens tarafından toplanan bilgileri inceleyerek kullanıcıların karmaşık otomasyon kodlarını hızlı bir şekilde oluşturmasına, iyileştirmesine, hataları ayıklamasına ve fabrikalarında ve diğer tesislerindeki simülasyon sürelerini kısaltmasına yardımcı oluyor.

Siemens, daha önce tamamlanması haftalar süren görevlerin artık birkaç dakika içinde tamamlanabileceğini belirtiyor. Siemens CEO’su Roland Busch, “Bu, şirketlerin tasarım, geliştirme, üretim ve işletme şekillerinde devrim yaratma potansiyeline sahip. İnsan-makine işbirliğini daha yaygın hale getirmek, mühendislerin kod geliştirmeyi hızlandırmasına, yenilikçiliği artırmasına ve vasıflı işgücü eksikliklerinin üstesinden gelmesine olanak tanır” diyor.  Siemens’in aktardığına göre, Alman otomotiv tedarikçisi Schaeffler AG de Siemens Industrial Copilot’u benimseyen şirketler arasında yer alıyor.

Kaynak: Siemens and Microsoft to work together on AI Project – Reuters