Skip to main content

Yeni akıllı telefon elle kontrol sistemi, kamera yerine kablosuz iletimi kullanıyor

Akıllı telefonunuzu kontrol etmek için dokunmak artık demode olacak. Bir sonraki gelecek gelişme artık ses ve el kontrolüyle telefon uygulamaları ve veriyle etkileşime geçmek.

Çoğu telefon, el hareketlerini kamerayla (ışık sensörü veya kızılötesi ile) tanımlayabiliyor. Bu şekilde de azımsanmayacak ölçüde bir güç harcanıyor. Washington Üniversitesi’den (UW) bir araştırma ekibi, fazla güç kullanımını engelleyecek, el hareketlerini cihazın kablosuz iletimini kullanarak tanımlayacak bir yol geliştirdi.

UW profesörlerinden Matt Reynolds ve Shwetak Patel tarafından geliştirilen SideSwipe adındaki sistem, telefonun aktif olduğu herhangi bir zamanda kablosuz olarak gönderdiği sinyali kullanıyor. Telefonun doğasında olan bir özellik olduğundan, bu yöntem için herhangi bir güç harcaması gerekmiyor.

Kullanıcının eli, telefona yakın bir şekilde hareket ettiğinde, yeteri hassaslıkla elektromanyetik yansıma tanımlanabiliyor. Sistem, bu şekilde el hareketinin nereden geldiğini söyleyebiliyor. Sallama ve havada yapılan el hareketleri arasındaki farkı anlayabiliyor.

Telefon ters durduğunda veya cihaz pantolon cebindeyken bile bu hareketler tanımlanabiliyor.

Sinyal, telefonun normal fonksiyonundan kaynaklı olsa da, tarama için ekstra donanım gerekiyor. Yansıyan radyo spektrumdaki değişimi ve bu değişimleri farklı hareketler olarak sınıflandırmayı görüntüleyen test cihazında çok sayıda küçük antenler yer alıyor.

Reynolds ve Patel’in oluşturduğu SideSwipe’ın test sürümü henüz tüketici elektroniği cihazlarında kullanılmaya hazır değil. Ancak proje ile ilgili yapılan testler, bu özelliğin yüzde 87 başarı oranına sahip olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Geek, Technology Review

Fotoğraf: Washington Üniversitesi