Skip to main content

Rapor sonuçları siber suçluların alışılmış yöntemlerin dışına çıkarak yüksek kârlı hedeflere yöneldiğini belirtiyor

Siber suçlular online ortamlardaki finansal bilgileri çalmak için her geçen gün yeni yöntemler keşfediyorlar. Trend Micro’nun 2014 yılı ilk çeyreği güvenlik değerlendirmesinde de belirtildiği gibi artık siber suçlular beklenmeyen yerden vuruyor. Geleneksel yöntemleri terk ederek çok daha farklı siber saldırılar düzenleyen bilgisayar korsanları, PoS cihazları gibi alışılmışın dışındaki hedeflere yönelmeye başladılar.

2014’ün ilk çeyreğinde siber suçluların odağındaki bir başka alan ise Bit-Coin olarak adlandırılan sanal para birimleri oldu. Bilgisayar korsanları Bit-Coin alışverişleri üzerinden 480 milyon dolarlık soygun gerçekleştirdi.

Trend Micro tehdit araştırmacılarının verdiği bilgiye göre online bankacılığı hedef alan kötü amaçlı yazılımların değişik hedefler ve yeni anti-algılama teknikleri ile modifikasyona uğrayarak ortaya çıkmaya devam ettiği görülüyor. Online bankacılık saldırılarından en fazla etkilenen ülkelerin başında yüzde 23 oranla Birleşik Devletler geliyor. Japonya ise yüzde 10’la ikinci sırada yer alıyor.

Fotoğraf: computing.co.uk