ARAŞTIRMA

DigitalAge | 06.03.2014 - 14:54

Siber hırsızlık mağdurları paralarını geri alabiliyor mu?

Kullanıcıların yüzde 45'inden fazlası, hırsızlık durumunda bankaların parayı geri ödeyeceğini düşünüyor.

Kaspersky Lab istatistiklerine göre her dört sahte internet sayfasından biri, yasal bir bankanın internet sitesini, çevrimiçi mağazayı ya da ödeme servisini taklit ediyor. Bu sahte sayfalar, bankacılık bilgilerini ele geçirmek üzere kullanıcıları kandırmak için kullanılıyor.

Kullanıcıların yüzde 34’ü güvenlik önlemi almıyor

Siber suçluların, bankaların korumalı BT altyapısından ziyade kullanıcıların bilgisayarına saldırıda bulunmayı tercih etmelerinin en önemli nedeni, kişisel cihazlardan veri çalmanın çok daha kolay olması. Bununla birlikte kullanıcılar, çevrimiçi bankacılık gibi finansal hizmetlerden yararlanırken sık sık riskleri görmezden geliyor.

B2B International’ın araştırmasına göre katılımcıların yüzde 28’i gizli bilgilerini girdikleri internet sitelerinin gerçekliklerini kontrol etmiyor, yüzde 34’ü ise verilerinin herkese açık Wi-Fi ağlarından ele geçirilmesini önlemek için herhangi bir güvenlik önlemi almıyor.

Katılımcıların yüzde 45’i bankaların çalınan parayı geri ödeyeceğini düşünüyor

Kişisel çevrimiçi güvenliğe olan bu duyarsız yaklaşım diğer her şey ile beraber siber saldırı sonucu çalınan herhangi bir miktar paranın bankalar tarafından müşterilere geri ödeneceği inancıyla da bağlantılı.

Katılımcıların yüzde 45’i bankaların siber suçlularca çalınan paralarını geri ödeyeceğini, yüzde 57’si ise bankalarının gerekli tüm güvenlik önlemlerini zaten aldığından emin olduklarını söylüyor.