İŞ DÜNYASI

Erdem Akın Temel | 02.06.2022 - 11:42

Sheryl Sandberg, Meta’dan ayrılacağını açıkladı

2008 yılında Facebook'ta COO olarak göreve başlayan Sandberg, 14 yılın ardından görevini bırakacağını açıkladı.

Meta (eski adıyla Facebook) COO’su Sheryl Sandberg, dün yaptığı bir Facebook paylaşımı ile sonbaharda şirketten ayrılacağını açıkladı. Sandberg’ün bu paylaşımının ardından Mark Zuckerberg tarafından paylaşılan teşekkür mesajı Meta için bir dönemin sona ereceğini gösteriyor.

Facebook’a 14 yıl önce, 2008’de COO (Chief Operating Officer) olarak katılan Sheryl Sandberg, bu süreçte şirketin ilk halka arzını (IPO) gerçekleştirmiş, büyümesine önemli katkılarda bulunmuş, şirketin özellikle 2016 ABD Başkanlık Seçimleri ve sonrasında yaşadığı skandallar ile baş etmek zorunda kalmıştı.

Sandberg, dün yaptığı paylaşımı ile Mark Zuckerberg başta olmak üzere çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini iletti; bu süreç içerisinde şirketin ve kendisinin hangi yollardan geçtiğini aktardı. Sandberg’ün paylaşımından sonra konuyla ilgili yorum yapan Mark Zuckerberg ise kendisi bir şirketin nasıl yönetileceğini bilmeyen 23 yaşında bir genç iken Sandberg’ün Facebook’a katıldığını, birlikte şirketin büyümesi için önemli kararlar aldıklarını fakat Sandberg’in ayrılmasının ardından yerini alacak olan Javier Olivan ile birlikte yapının değişeceğini açıkladı.

Sandberg’ün şirkete dahil olma sürecinde Zuckerberg ile kontrol edeceği alanlar konusunda bir anlaşma yaptığı, ürünler ile direkt ilgisi olmayan reklam satışı, lobicilik, politika, iletişim ve benzeri pek çok alanı kontrol eden, raporların ulaştırıldığı kişi olduğu biliniyor. Öte yandan, Facebook’tan ayrıldıktan sonra siyasete yöneleceği düşünülen Sandberg’ün önce 2012 yılında gerçekleşen IPO sonrası şirketten ayrılmayı planladığı fakat bu sürecin beklendiği gibi geçmemesi, davalara konu olması, ardından da 2015 yılında eşi Dave Goldberg’in hayatını kaybetmesi ile şirkette kalmayı tercih ettiği söyleniyor. Sandberg, 2016 yılında gerçekleşen başkanlık seçimlerinde Facebook’un oynadığı rol dolayısıyla eleştiriliyor. Sandberg’ün eleştirildiği bir başka konu ise Sandberg yönetimindeki Facebook’un Myanmar’da soykırıma yol açan şiddet söylemlerini ve eylemlerini artırması.

Zuckerberg, Sandberg’ün ayrılmasından sonra COO olacak olan Javier Olivan’ın daha geleneksel bir pozisyona sahip olacağını, daha önce Sandberg ile bilgi paylaşımında bulunan bölümlerin direkt olarak kendisine bilgi vereceklerini aktardı.