UYGULAMA & YAZILIM

DigitalAge | 03.03.2014 - 18:29

Sektörün gözü ‘taksi çağırma’ uygulamalarında

Taksi çağırma uygulamaları giderek popüler hale geliyor. İndirme sayıları hızla artan uygulamaları sizin için sıraladık.

Taksi çağırma uygulamalarının sayısı hızla artıyor. İndirilme sayıları oldukça yüksek olan uygulamalar tüketicilerin yeni gözdesi olunca yatırımcılar da bu yükselişe ilgisiz kalmadı.

Sektörde ilk olan ve Hasan Aslanoba’dan 2 milyon dolarlık yatırım alan BiTaksi uygulamasından sonra TaxiBul da ‘En çabuk ve en kolay’ sloganıyla Türkiye pazarına girdi. Atina merkezli Taxibeat’in ise pazarı inceleme altına aldığı ve çok yakında giriş yapmaya hazırlandığı konuşuluyor.

BiTaksi

25 kişilik bir ekip tarafından hazırlanan BiTaksi uygulaması, Türkiye pazarında taksi çağırma uygulamalarının öncüsü oldu. Nazım Salur tarafından hayata geçirilen proje, uzun bir piyasa araştırması ve hazırlık süreci sonucunda 2013 yılının Mart ayında faaliyete geçti. iOS ve Android platformunda hizmete sunulan BiTaksi, açıldığı günden bu yana tüketicilerden yoğun ilgi gördü. Uygulamanın kullanımı da oldukça kolay. Üyelik işleminden sonra kullanıcıya en yakın taksicinin nerede olduğu ve varış süresi hesaplanıyor. Uygulama sayesinde taksinin nerede olduğunu, hangi yollardan geldiğini takip etmek mümkün. BiTaksi uygulamasının bir de şoförlere özel versiyonu bulunuyor. BiTaksi bu uygulamayı kullanan şoförlerden belirli miktarda komisyon ücreti alıyor. Uygulamanın en büyük iki avantajı bekleme süresini minimuma indirmesi ve sisteme kayıtlı çalışan taksicilerin plakasının ve adının belli olması. 2013’ün Haziran ayında Aslanoba Kapital’den 2 milyon dolarlık yatırım alan şirket kullanıcılara BiTaksi’den çağırdıkları taksilerde kredi kartıyla ödeme yapma imkânı sağlayarak önemli bir yeniliğe imza attı.

1 2 3 4 5 6