Uncategorized

DigitalAge | 02.11.2012 - 13:36

SAP’nin üçüncü çeyrekte finansal sonuçları

SAP, üçüncü çeyrekte Bulut Bilişim, SAP HANA ve Mobilite gibi inovasyon alanlarında da üç haneli büyümeye imza attı. SAP’nin yazılım geliri üçüncü çeyrekte 1 milyar euro’yu aştı  SAP, 30 Eylül’de sona eren üçüncü çeyreğe ait finansal sonuçlarını duyurdu. SAP, yılın ilk iki çeyreğinde de olduğu gibi, üçüncü çeyrekte de çift haneli büyüme elde ettiğini açıkladı. Üçüncü […]

SAP, üçüncü çeyrekte Bulut Bilişim, SAP HANA ve Mobilite gibi inovasyon alanlarında da üç haneli büyümeye imza attı. SAP’nin yazılım geliri üçüncü çeyrekte 1 milyar euro’yu aştı 

SAP, 30 Eylül’de sona eren üçüncü çeyreğe ait finansal sonuçlarını duyurdu. SAP, yılın ilk iki çeyreğinde de olduğu gibi, üçüncü çeyrekte de çift haneli büyüme elde ettiğini açıkladı. Üçüncü çeyrekte Kuzey ve Güney Amerika bölgelerinde güçlü bir performans gösteren SAP, Asya, Pasifik ve Japonya (APJ) Bölgesi’nde ise çift haneli bir büyüme kaydetti. Üçüncü çeyrekte öne çıkanlar 
Üçüncü çeyrek boyunca tüm bölgelerde SAP’nin HANA, bulut bilişim ve mobilite gibi inovasyon alanlarına gösterilen talep devam etti. SAP HANA geliri, şirketin ‘en az 320 milyon euro’luk tüm yıl beklentisini’ karşılamasına hız verecek şekilde, 83 milyon euro olurken; mobiliteden elde ettiği gelir ‘220 milyon Euro’luk tüm yıl beklentisini’ karşılamasını sağlayacak şekilde 48 milyon euro olarak gerçekleşti. 
Üstelik, SAP’nin 2011 rakamlarına SuccessFactors eklendiğinde, büyüme yüzde 116 ile üç haneli bir rakama ulaşıyor. Tek başına SuccessFactors ele alındığında 12 aylık yeni abonelikler ve üst kategori ürün aboneliklerinin son çeyrekte yüzde 92 oranında büyüdüğü görüldü. Bulut abonelikleri ve destek gelirleri* ise bu dönemde 20 kat artarak 80 milyon euro’ya çıktı. SAP, üçüncü çeyrekte ana iş alanlarında da büyümesini sürdürdü. Perakende, sağlık bilimleri, üretim ve enerji gibi temel endüstriler ile SAP’nin iş ortakları kanalıyla gerçekleştirdiği satışların sürekli gelişimi de üçüncü çeyrek sonuçlarına katkıda bulundu.
• 2012’nin Üçüncü Çeyreğinde SAP’nin Yazılım Geliri yüzde 17 yükselerek 1,026 milyon euro’ya (sabit kurda yüzde12) Ulaştı. 
• SAP’nin IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet geliri yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 19 Artarak 3,21 Milyar Euro’ya (Sabit Kurda yüzde 13) yükseldi.
• Önemli inovasyon alanları olan Bulut Bilişim, SAP HANA, mobilitede üç haneli büyüme. 
• 2012’nin üçüncü çeyreğinde SAP’nin işletme kârı* yüzde 10 artarak 1,24 milyar euro’ya (sabit kurda yüzde 4) ulaştı.
• 2012’nin üçüncü çeyreği, bir önceki yılın aynı dönemi İle karşılaştırıldığında, elde edilen IFRS işletme kârı ve faaliyet kârının, TomorrowNow davası fonundaki azalmadan dolayı 2011’in üçüncü çeyreğindeki 723 milyon euro kârdan etkilendiği görülüyor.
(*IFRS Olmayan)