Skip to main content

SAP ve NVIDIA, küresel endüstrileri üretken yapay zekâyla güçlendirecek.

SAP ve NVIDIA yapay zekâ alanındaki işbirliklerini genişlettiğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre bu işbirliği, SAP’nin, dünya çapındaki işletmeleri güçlendiren uygulamalara doğrudan üretken yapay zekâ entegre etme konusunda devam eden girişiminin bir parçası olarak, müşterilerin, kuruluşları genelinde geniş çapta üretken yapay zekâ yeteneklerine erişmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Açıklamada şirketlerin, SAP’nin dijital asistanı Joule ile bulut çözümleri ve uygulamaları portföyündeki SAP Business AI’ı oluşturmak ve sunmak için bu işbirliğini hayata geçirdikleri ifade edildi. SAP, işbirliği kapsamında NVIDIA’nın üretken yapay zekâ geliştirme platformu (foundry) servislerini kullanacak. SAP ve NVIDIA, yeni entegre yetenekleri 2024 yılı sonuna kadar kullanıma sunmayı planlıyor.

SAP CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Christian Klein, NVIDIA’nın yapay zekâ yeteneklerini geniş ölçekte sunmadaki uzmanlığının, SAP’nin dönüşüm hızını artırmasını ve bulutta daha iyi hizmet vermesini destekleyeceğini belirtti.

NVIDIA’nın Kurucusu ve CEO’su Jensen Huang ise, bu ortaklıkla, iş operasyonlarını güçlendirmek için SAP’ye güvenen dünya çapındaki binlerce kuruma, ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş üretken yapay zekâ sunacaklarını ifade etti.