Skip to main content

Fransa’da çalışan beyin cerrahı Philippe Menei, dünyada ilk kez sanal gerçeklik gözlüğü kullanarak beyin ameliyatı gerçekleştirildi

Son dönemin teknoloji trendi sanal gerçeklik gözlükleri, eğlence aracı olmasının dışında farklı bir gelişmeyle hayatımıza dahil oldu.

Fransa’da bir beyin cerrahı, beynindeki kanserli tümörün alınması için ameliyat masasına yatan bir hastaya sanal gerçeklik gözlüğü takarak beyin operasyonunu gerçekleştirdi. Dünyada ilk kez böyle bir yöntemi deneyen beyin cerrahı Dr. Philippe Menei, hasta için yaratılan sanal ortamdan yararlanarak, hastanın beyin fonksiyonlarıyla ilişkili belli başlı alanları ve bağlantıları saptayabildiklerini belirtiyor.

Dr. Philippe Menei, “Hastaya tamamen sanal bir dünya sunarak beyindeki bağlantı noktalarını aktif hale getirdik. Daha önce bu tip beyin aktivitelerini ameliyat masasında gözlemleyemiyorduk” dedi.

Beyin ameliyatını hastaya sanal gerçeklik gözlüğü takarak gerçekleştiren doktorlar, hastanın takmakta olduğu sanal gerçeklik gözlüğüne gönderilen görüntülere verilen tepkilerden yararlanarak görme merkezini etkilemeden ameliyatı tamamlamış. Dünyada ilk kez denenen bu yöntemin önümüzdeki zamanlarda farklı operasyonlarda da kullanılacağı belirtiliyor.