Skip to main content

Samsung, ABD merkezli operatörlere 4G-5G teknolojisi için donanım sağlayan teknoloji şirketi, şimdi de Verizon ile anlaştı.

Samsung, ABD-Çin ticaret savaşından fayda elde etmeyi sürdürüyor. Daha önce AT&T ve Sprint gibi ABD merkezli operatörlere 4G-5G teknolojisi için donanım sağlayan teknoloji şirketi, şimdi de Verizon ile anlaştı.

6,6 milyar dolarlık hacme sahip olan anlaşma, Samsung’un 2025 yılına kadar Verizon’a sağlayacağı ekipmanlarla 5G ağları kurulmasını esas alıyor. Samsung tarafından 7 Eylül 2020 Pazartesi günü duyurulan anlaşma, ABD’nin Huawei’ye yönelik yaptırımlarını artırdığı bir dönemde geldi.

Öte yandan Çin merkezli şirketi hedef alan Trump yöntemindeki ABD, küresel ölçekte yalnız da değil. İngiltere ve Hindistan hükümetleri de Huawei tarafından sağlanan ekipmanlarını kendi 5G ağlarından kaldırıyor. Ek olarak ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yakın zamanda Prag’a yaptığı ziyarette Çek hükümetine Huawei ile çalışmaya son vermesi çağrısında bulunmuş ve Çin tehdidini, Soğuk Savaş sırasındaki Sovyetler Birliği’ne benzetmişti.

Beşinci nesil kablosuz ağlar, yüksek hızlı video, daha iyi mobil iletişim ve internet için önemli bir gelişimi temsil ediyor. Ayrıca söz konusu inovasyonun kendi kendine gidebilen (otonom) otomobiller ve nesnelerin interneti temelindeki sayısız gelişme için de gelecekte kilit rol üstleneceği kaydediliyor.